Czy Polska też zakaże noszenia spódnic w szkołach? Rodzice przedstawili swoje argumenty

Bieganie w spódnicy nie jest zbyt wygodne
Bieganie w spódnicy nie jest zbyt wygodne 123rf.com
Dwa lata temu dyrekcja Priory School in Lewes w Anglii zaktualizowała swoją politykę, w ramach której nowe uczennice zaczął obowiązywać szkolny mundurek składający się z koszulki polo, bluzy szkolnej i spodni (a w lecie szortów). Starsze uczennice funkcjonowały według starego systemu i nosiły spódnice. Od września nowe prawo ma obowiązywać jednak wszystkich, co bynajmniej nie ucieszyło rodziców. Protesty przybierają na sile.


Powodem aktualizacji sprzed dwóch lat były obawy dotyczące długości spódnic w szkole oraz chęć zaspokojenia potrzeb uczniów transpłciowych. Nowe zasady nikomu nie przeszkadzały, dopóki na stronie internetowej placówki nie pojawił się zapis, że neutralna polityka płciowa od września zacznie obowiązywać również te uczennice, które do szkoły uczęszczały przed wprowadzeniem zmian w 2017 roku.

Dyrekcja twierdzi, iż "mundurek zaczął obowiązywać na sugestię rodziców, uczniów i personelu szkolnego oraz załatwia zarówno kwestię równouprawnienia, jak i skromności".

Wielu rodziców – głównie uczennic z ostatnich klas – wyraziło swoją niezgodę na zmianę zasad, gdyż oznacza ona dla nich niepotrzebny wydatek. Jedna z mam, Libby Murray, wystosowała na stronie Change.org petycję, w której sprzeciwia się "zmuszaniu" wszystkich uczniów do noszenia spodni. Do tej pory podpisało się pod nią 219 osób.

– Zmuszanie wszystkich do noszenia spodni sprawia, że uczniowie nie mogą sami o swoim ubiorze decydować, a tym samym zapobiega to ich różnorodności. Ta decyzja jest również niekorzystna dla środowiska, ponieważ oznacza, że stare, ale jeszcze dobre mundurki muszą zostać wyrzucone. Przecież "szybka moda" to drugi największy czynnik przyczyniający się do zmian klimatu! Poza tym ubrania są drogie, niektórzy rodzice nie mogą sobie pozwolić na zakup spodni, które będą używane przez uczniów ostatniej klasy przez zaledwie 9 miesięcy – napisała w petycji Libby.


Jedna z podpisujących ją osób uznała, że zakaz noszenia spódnicy jest "sposobem kontrolowania" uczniów. Nie da się jednak ukryć, że spódnice są mniej wygodne i praktyczne od spodni, więc zmuszanie uczennic do ich noszenia w XXI wieku nie powinno mieć miejsca. Najrozsądniejszym wyjściem rzeczywiście byłoby pozostawienie wyboru dziecku.

Z tym, że jeśli dziewczynki chcą mieć prawo do ich noszenia, to również chłopcy powinni takie mieć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...