"Chcemy wykorzystać ten guzik śmierci". Odkryto, że broń przeciwko rakowi znajduje się w każdym z nas

Naukowcy zrobili kolejny ważny krok w walce z rakiem
Naukowcy zrobili kolejny ważny krok w walce z rakiem 123rf.com/kasto/zdjęcie seryjne
Czy istnieje sposób, by całkowicie wyeliminować nowotwory? To pytanie zadaje sobie wielu z nas – zdrowych, ale będących w grupie ryzyka; chorych, którzy walczą o powrót do zdrowia; lekarzy, którzy często są bezsilni, gdy dostępne metody leczenia nie przynoszą rezultatów. Jeszcze bardziej skuteczna walka z rakiem to dla ekspertów priorytet od lat. Teraz znowu są o krok bliżej.


Zespół z Northwerstern University, którym kieruje Marcus Peter, przez osiem lat analizował ludzki genom i molekuły, które go kontrolują. Badania pozwoliły odkryć sposób na uruchomienie mechanizmu autodestrukcji komórek rakowych – ma być nim manipulacja cząsteczek RNA.


Mechanizm obejmuje tworzenie małych cząsteczek RNA (siRNA), które wchodzą w interakcję z wieloma genami decydującymi o szybkim namnażaniu się niebezpiecznych komórek i zakłócają je, ale nie mają wpływu na komórki zdrowe.

Dzięki spostrzeżeniom uzyskanym w dwóch ostatnich badaniach lider badań Marcus Peter i jego współpracownicy scharakteryzowali, jaki dokładnie proces wywołują cząsteczki siRNA (proces nazwano DISE – "śmierć poprzez wymuszoną eliminację genu przetrwania") i ustalili, że potrzebują do tego sześciu nukleotydów.

– Uważamy, że w ten sposób wielokomórkowe organizmy eliminowały raka przed rozwinięciem się układu immunologicznego – przekonuje Peter i dodaje, że ten system obronny liczy sobie około 500 milionów lat. – To mógł być rodzaj bezpiecznika, który zmusza złe komórki do samobójstwa. Jesteśmy przekonani, że jest on aktywny w każdej komórce, chroniąc nas przed rakiem. Teraz gdy znamy kod śmierci, możemy uruchamiać ten mechanizm bez użycia chemioterapii oraz bez mieszania w ludzkim genotypie – tłumaczy.


Terapie genetyczne stosowane obecnie nadal nie są w 100 procentach skuteczne w walce z agresywnymi nowotworami płuc, jajników, mózgu czy trzustki. Głównie dlatego, że sprowadzają się do aktywowania jednego genu, a nowotwór to aktywność wielu genów. DISE pozwala za zabicie komórek nowotworowych "za jednym razem".

– To jakby popełnić samobójstwo wbijając sobie nóż, strzelając sobie w głowę i skacząc z budynku jednocześnie. Nie da się przeżyć – wyjaśnia Peter obrazowo tłumacząc metodę DISE, na którą nowotwory nie są w stanie się uodpornić.

Odkrycia badaczy nie oznaczają oczywiście, że od jutra komórki rakowe zaczną być niszczone i że ostatecznie wygraliśmy globalną walkę z nowotworami. Kolejnym krokiem jest ustalenie, w jaki sposób ciało tworzy wolne sekwencje siRNA wywołujące efekt DISE. Entuzjazm naukowców daje jednak nadzieje, że jesteśmy coraz bliżej do ogłoszenia, że wygraliśmy z rakiem.
Źródło: iflscience.com

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE