Czy moje ciało jest w stanie podołać temu podwójnemu wyzwaniu? 5 zasad karmienia piersią w ciąży

Kobiety, które będąc na początku kolejnej ciąży zastanawiają się, czy mogą karmić starsze dziecko, wcale nie są rzadkością
Kobiety, które będąc na początku kolejnej ciąży zastanawiają się, czy mogą karmić starsze dziecko, wcale nie są rzadkością 123rf.com
"Na samą wzmiankę o tym, że karmię, usłyszałam stanowcze – musi pani przestać." – pewnie niejedna z Was mogłaby to zdanie powiedzieć. Kobiety, które będąc na początku kolejnej ciąży zastanawiają się, czy mogą karmić starsze dziecko, wcale nie są rzadkością.


WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, żeby przez pierwsze pół roku życia dziecko było karmione wyłącznie piersią, a po upływie tego czasu, by karmienie było kontynuowane do drugich urodzin malucha. Jednak co w sytuacji, kiedy ciąża pojawia się szybciej niż pierwsze dziecko samo odstawi się od piersi? Czy kontynuacja karmienia może mieć zgubny wpływa na rozwijające się nowe życie?

Po pierwsze – kontroluj przebieg ciąży

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma przeciwwskazań do tego, żeby w jej trakcie karmić piersią starszaka. Mogą wystąpić pewne niedogodności, jak większa wrażliwość brodawek, która pojawia się około 20 tygodnia ciąży. Wtedy ból podczas karmienia towarzyszy aż 80 proc. kobiet. Jest to na pewno mało komfortowe dla mamy, ale nie stwarza zagrożenia dla nienarodzonego dziecka.

Po drugie – zwróć uwagę na swoją dietę

Kiedy odżywiasz się prawidłowo, nie musisz się martwić czy dziecko, które w sobie nosisz, otrzymuje potrzebne wartości odżywcze. Dieta utrzymana w zgodzie z zaleceniami Instytutu Żywienia i Żywności niemal wyklucza pojawienie się niosących konsekwencje dla płodu niedoborów pokarmowych. Jeżeli tylko będziesz stosować się do jej wytycznych i dobrze odżywiać, nie ma powodu, by obawiać się karmienia piersią w trakcie kolejnej ciąży.

Po trzecie – obserwuj starszaka

Czasem, gdy mama jest w ciąży, starszaki samodzielnie rezygnują z karmienia piersią. Zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety, powodują spowolnienie wypływu pokarmu, co może zniechęcać dziecko, które musi włożyć więcej wysiłku w ssanie piersi. Nie martw się więc, jeśli maluch sam zacznie coraz rzadziej dopominać się piersi, może to być początek samoodstawienia.

Po czwarte – konsultuj

Jeśli karmisz starsze dziecko, w trakcie ciąży mogą pojawić się skurcze wywołane wyrzutem oksytocyny. O ile nie rodziłaś przedwcześnie, to w zasadzie nie ma powodu do obaw, ale w przypadku wątpliwości najlepiej będzie skonsultować się ze specjalistą.

Nie zawsze dobrym pomysłem są konsultacje z rodziną czy przyjaciółkami. Niestety dość często możemy spotkać się z ich błędnym przekonaniem, że w czasie ciąży trzeba zrezygnować z karmienia piersią. W książce Estery Michalak "Pokonaj laktoterroryzm" przeczytasz, jak radzić sobie z otoczeniem, które wtyka nos w nasze karmienie, utrudniając nam naszą "mleczną drogę".

Po piąte – nie panikuj

Pojawienie się ciąży podczas trwającego karmienia oznacza, że organizm jest w stanie sobie poradzić z jednym i drugim zadaniem. Niepokój związany z nową sytuacją jest całkowicie naturalny, ale panika zarówno kobiety, a już tym bardziej lekarzy czy położnych nie ma uzasadnienia w doniesieniach ze świata nauki. Karmienie w czasie ciąży jest możliwe, a Twoje ciało potrafi więcej niż myślisz. Wystarczy mu zaufać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...