10 tys. to stanowczo za mało. Zrozumiesz, kiedy poznasz ceny usług medycznych za granicą

Fot. 123rf.com / Jozef Polc
Większość z nas zdaje sobie sprawę, że wyjazd na rodzinne wakacje bez ważnej polisy turystycznej jest ryzykowny. Kupujemy więc ubezpieczenie i za sam ten fakt przybijamy sobie mentalną piątkę. Problem w tym, że to nie wszystko - nie mniej ważna, co sama polisa, jest suma, na jaką opiewa nasze ubezpieczenie.


Na wysokość składki ubezpieczenia turystycznego składa się kilka czynników, takich jak obszar obowiązywania polisy, rodzaj aktywności jakim będziemy oddawać się na urlopie czy właśnie suma, do jakiej ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia. Im niższa, tym mniej zapłacimy za ubezpieczenie.

Zakup ubezpieczenia opiewającego na wyższą sumę to rzeczywiście większy wydatek. Jeśli jednak mamy zamiar oszczędzić - zwykle kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych od osoby - lepiej zrezygnujmy z części atrakcji już na miejscu urlopu. Zakup zbyt taniej polisy może się bowiem zemścić - i to bardzo kosztownie.

Należy pamiętać, że mówią o polisie “zbyt taniej” mamy na myśli kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych.

20 tysięcy to dużo czy mało?
Chociaż na rynku znajdziemy również polisy opiewające na niższe kwoty, poruszając się po terenie Unii Europejskiej oraz krajów należących do EFTA, minimalna suma, na jaką będzie opiewać ubezpieczenie nie powinna być niższa niż 20 tysięcy euro. I choć w przeliczeniu na codzienne wydatki to ogromna kwota, to w świecie europejskich usług medycznych dopiero taka kwota gwarantuje względne bezpieczeństwo.


Rząd wielkości o jakim rozmawiamy, najlepiej zobrazują przykłady:

Dzień pobytu w szpitalu: od 2 euro (Słowacja), przez 50 (Włochy, Chorwacja), 65 (Norwegia), 700 (Szwajcaria), aż do 1000 euro (Austria)

Wezwanie karetki: 500 euro (Hiszpania),
Akcja ratunkowa z udziałem helikoptera: 3-4 tys. euro ( Austria, Włochy)

Transport medyczny: z Grecji - 7 tys. euro, Chorwacji i Hiszpanii - 8 tys., Danii - 10 tys., Wysp Kanaryjskich - 14 tys.

Wizyta u specjalisty: Islandia - 35 euro

Realizacja recepty: Grecja - 1 euro
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Strach jest zaraźliwy. Psycholog: zanim zaczniesz tłumaczyć dziecku świat, przepracuj swoje lęki

B JAK BEZPIECZEŃSTWO, B JAK BELLA BABY HAPPY PANTS

0 0Dom najbezpieczniejszym miejscem? To mit – zobacz, ile zagrożeń czyha na twoje dziecko
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"