Czy przez strajk nauczycieli wakacje będą krótsze? MEN zabrało głos

Czy przez strajk nauczycieli wakacje będą krótsze
Czy przez strajk nauczycieli wakacje będą krótsze Fot. Krzysztof Mazur/Agencja Gazeta
W okolicznościach strajku nauczycieli rodzice mieli wiele wątpliwości. Jedna z nich dotyczyła konieczności odrabiania dni, w których szkoły były zamknięte. Do sprawy odniosło się MEN.


Strajk nauczycieli trwał trzy tygodnie i został zawieszony do września. Uczniowie, by zaliczyć rok muszą opanować podstawę programową. W szkołach trwa wielkie nadrabianie – dla jednych to kłopot (rodzice w mediach społecznościowych żalą się, że ich dzieci mają dwa razy więcej prac domowych i klasówek niż dotychczas), dla innych nic się nie zmieniło.

Tak czy inaczej, rodzice dość długo zastanawiali się czy w związku ze strajkiem ich dzieci będą chodzić do szkoły w soboty oraz czy zostaną skrócone wakacje. Wątpliwości te komentowało już kuratorium w Katowicach – wówczas zapewniano, że nic się nie zmieni w organizacji roku szkolnego. Ale co na to MEN?

Na szczęście podtrzymuje stanowisko kuratorium: "Nie ma podstaw prawnych, by w obecnej sytuacji zmieniać datę zakończenia roku szkolnego. Będzie to 21 czerwca 2019 roku" - zapewnia MEN i podkreśla, że nadrobienie zaległości to obowiązek i problem dyrektorów szkół – to oni powinni zdecydować, jak uporać się z programem.


"W przypadku, gdy konieczne jest zwiększenie liczby godzin, organ prowadzący szkołę, na wniosek dyrektora szkoły, może dodatkowo przyznać nie więcej niż trzy godziny tygodniowo dla każdego oddziału w danym roku szkolnym, na np. okresowe zwiększenie liczby godzin wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych" - czytamy w oświadczeniu MEN.

Ministerstwo zaleca również, by w placówkach zamkniętych w czasie strajku odbyły się dodatkowe rady pedagogiczne, które pozwolą ocenić jaka forma nadrobienia zaległości będzie optymalna oraz czy w ogóle konieczne są zmiany.

Nie przewiduje się również zajęć w soboty. Lekcje w weekendy mogą odbyć się tylko w wyjątkowych sytuacjach, w których dana szkoła odrabia dzień wolny.
Źródło: fakty.interia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE