Poczuj się jak król lub królowa z ambicjami. Światowy bestseller, który pokochały rodziny na całym świecie

Kingdomino to kolorowa gra dla całej rodziny, która bazuje na znanej wszystkim mechanice domino. Graczom pozwala poczuć się jak król/królowa z ambicjami rozszerzania swojego królestwa
Kingdomino to kolorowa gra dla całej rodziny, która bazuje na znanej wszystkim mechanice domino. Graczom pozwala poczuć się jak król/królowa z ambicjami rozszerzania swojego królestwa 123rf.com
Pewne gry są nieśmiertelne. Narodziły się wieki temu i nadal cieszą się uznaniem graczy na całym świecie. A ich stare zasady inspirują twórców nowych gier do eksperymentowania z zarówno ich mechaniką, jak i formą. Przykład? Domino, które ma całe mnóstwo wariantów. Wśród nich są m.in. gry z serii Kingdomino.


Coś musi być na rzeczy, skoro mowa tu o przetłumaczonym na 20 języków bestsellerze, który sprzedał się w ponad 700 tysięcy egzemplarzy na całym świecie. Wymyślona przez francuskiego projektanta Bruno Cathala gra stanowi skrzyżowanie klasycznego domino z nowoczesnymi grami planszowymi, które uchodzą za świetną rozrywkę dla całej rodziny.

Gry rodzinne ceni się tym bardziej, jeśli pobudzają wyobraźnię, co jest pożądane zwłaszcza przez najmłodszych graczy. Kingdomino spełnia ten warunek. Jak? Wyobraź sobie, że jesteś wielkim władcą. Masz już rozległe ziemie, ale wciąż poszukujesz nowych lądów, by poszerzyć granice swego wspaniałego królestwa. W końcu władca musi być ambitny.


Na drodze do tego celu odbywasz podróż wiodącą przez pola uprawne, jeziora, góry i miasta, aby mądrym okiem wypatrzeć ziemie, które wzmocnią potęgę twojego państwa. Nie będzie jednak tak łatwo. Okazuje się, że inni, niemniej zdeterminowani od ciebie władcy opuścili swoje zamki i wyruszyli z podobną misją. Musisz podjąć rzuconą rękawicę.


W kolorowej taktyczno-strategicznej grze, która bazuje na znanej wszystkim mechanice domino, uczestnicy rozgrywki budują wokół własnego zamku królestwo, powiększając je o pola z koronami, które trzeba ułożyć tak, aby przyniosły jak najwięcej punktów. Gra kończy się w momencie, gdy w puli zabraknie przygotowanych wcześniej płytek.
Poza dominowymi kafelkami w pudełku standardowej edycji Kingdomino znajdziemy również pionki królów oraz startowe trójwymiarowe zamki. Dokładne zasady gry, proste i intuicyjne, wyłożone są w przygotowanej po polsku instrukcji. Warto wiedzieć, że ''królewskie domino'' można urozmaicić o różne możliwe do łączenia ze sobą warianty.

Szukający kolejnych urozmaiceń gracze mogą też sięgnąć po rozbudowaną wersję gry – Queendomino, która oferuje znacznie większy zakres możliwości strategicznych. Wśród nowości w zestawie są służące do zbierania podatków drewniane żołnierzyki, plansza z budynkami, które kupujemy za zgromadzone pieniądze, i... niszczący je smok.
Queendomino można połączyć z Kingdomino, zwiększając liczbę graczy do 6 osób (wariant ''Królewskie wesele''). Do obu gier twórcy przygotowali też dodatek Era Gigantów. Pozwalające na wprowadzenie 5. gracza rozszerzenie modyfikuje rozgrywkę poprzez drewniane figurki Gigantów, którzy najeżdżają królestwa, i płytki z zadaniami do wykonania.

Pod względem estetycznym gry również nie mają się czego wstydzić. Do zabawy w króla/królową zachęca komiksowa stylistyka. Ozdobione szczegółowymi grafikami płytki układają się w krajobraz urokliwej krainy bogatej w lasy, mokradła, pola i rzeki. Bez wątpienia strona wizualna tłumaczy, czemu tak wiele pociech poszło śladami dominowych władców.
Podstawowa wersja Kingdomino przeznaczona jest dla 2-4 graczy w wieku od 8 lat, niezależnie od stopnia ich zaawansowania. Rozgrywka nie zajmuje dużo czasu, trwa nie więcej niż 15 minut, wydłuża się jednak w przypadku Queendomino. Wzorowane na domino gry planszowe dostępne są w ofercie Grupy Wydawniczej Foksal.

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem FoxGames

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...