Dylemat każdego rodzica na pierwszym szkolnym zebraniu. Takie masz alternatywy w tym wyborze

Ubezpieczenie szkolne to rodzaj polisy NNW, która zapewnia dzieciom ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków polegających na uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci.  Jakie chcący ubezpieczyć dziecko rodzic ma alternatywy?
Ubezpieczenie szkolne to rodzaj polisy NNW, która zapewnia dzieciom ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków polegających na uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci. Jakie chcący ubezpieczyć dziecko rodzic ma alternatywy? 123rf.com
Początek roku szkolnego to intensywny okres w życiu każdego rodzica. Kupowanie podręczników i przyborów szkolnych, wyprawy do galerii w poszukiwaniu nowych modnych ubrań, zapisy na dodatkowe zajęcia w klubach sportowych czy na kursy językowe. Jest też pierwsze zebranie, a na nim m.in. dyskusja o ubezpieczeniu dla dzieci.


Ubezpieczenie szkolne to rodzaj polisy NNW, która zapewnia dzieciom ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków polegających na uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci. A tych nie brakuje – w całej Polsce średnio notuje się ich 80 tysięcy w ciągu roku szkolnego. Najczęściej przytrafiają się uczniom szkół podstawowych.

Normą stało się już, że podczas pierwszego zebrania w nowym roku szkolnym wychowawca klasy porusza z rodzicami temat ubezpieczenia ich dzieci. Wynika to z faktu, że władze większości, jeśli nie wszystkich szkół w Polsce, zawierają z ubezpieczalniami umowy na objęcie uczniów polisą grupową. Kto decyduje o tym wyborze?

Dyrektorzy szkół, którzy mogą jednak kierować się rekomendacjami rady rodziców, jeśli w jej ręce oddali przegląd ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Co jednak z rodzicami, którzy nie zasiadają w takiej radzie, tylko na początku września dostają na stół wybraną już propozycję polisy grupowej z określoną składką do zapłacenia za cały rok?
Zacznijmy od tego, że grupowe ubezpieczenie szkolne jest dobrowolne. Nie jest obowiązkowe, ale mimo wszystko wskazane, biorąc pod uwagę skalę wypadków na szkolnych korytarzach i boiskach. Dlatego zdecydowana większość rodziców decyduje się objąć swoje dzieci taką ochroną. Na tym temat nie powinien się jednak zaczynać i kończyć.


Jako rodzic warto zainteresować się zakresem ubezpieczenia szkolnego. Szkoła ma obowiązek udzielić informacji o tym, w jakich przypadkach dziecko może liczyć na odszkodowanie i jaka jest jego wysokość. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek, jeśli dojdzie do wypadku, który w umowie polisy nie został wymieniony jako podstawa do odszkodowania.

Alternatywą dla grupowego ubezpieczenia szkolnego jest zawsze polisa indywidualna. Na ogół zapewnia ona większy zakres ochrony, ale wiąże się też z wyższą składką ubezpieczeniową. Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb dziecka np. dla małych sportowców wskazana będzie polisa rozszerzona o wyczynowe uprawianie sportu.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by mieć dwa ubezpieczenie – grupowe i indywidualne. Niektórzy rodzice opłacają składkę za ubezpieczenie proponowane przez szkołę i dodatkowo wykupują indywidualną polisę dla swojego dziecka. W razie wypadku mogą wówczas ubiegać się o odszkodowanie z każdej polisy, osiągając efekt kumulacyjny.

Niezależnie od preferowanej opcji podstawowe zasady, jakimi trzeba się kierować przy wyborze, to dokładny przegląd warunków ubezpieczenia i wyłączeń, czyli sytuacji, gdy odszkodowanie nie przysługuje uczniowi. Poza tym dobrze, gdy szkolne ubezpieczenie trwa cały rok, dając ochronę również w okresie wakacji i w miejscach poza szkołą.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Wyprawka dla noworodka - co kupić dla dziecka? Pełna lista
0 0Masz w domu niemowlę? Uważaj na leżaczki – miały być wybawieniem, a mogą szkodzić