Bawcie się, będziecie szczęśliwsi. To hasło dotyczy nie tylko dzieci. Oto jakie korzyści z zabawy płyną dla rodziców

Wspólna zabawa to klucz do wielu drzwi. I to nie tylko dla dzieci.
Wspólna zabawa to klucz do wielu drzwi. I to nie tylko dla dzieci. Fot. materiały prasowe
Czas przeznaczony na zabawę nigdy nie będzie czasem straconym przekonują eksperci oraz… my sami — to jeden z wniosków, który może nasunąć się po lekturze raportu LEGO Play Well 2018.


Pytania, na jakie odpowiadali rodzice i dzieci dotyczyły, w dużym uproszczeniu, znaczenia i miejsca zabawy w ich życiu. Okazuje się, że niezależnie od szerokości geograficznej, pod którą wychowujemy dzieciaki, zabawę postrzegamy podobnie: jako czynność, która jest im niezbędna do prawidłowego rozwoju.

To, o czym czasem zapominamy, to fakt, że w tej zabawie powinniśmy uczestniczyć również my — i to aktywnie.

Przez zabawę do bliskości
W raporcie LEGO Play Well informacja o tym, jak zabawa przekłada się na dobrostan rodziny, została sformułowana wprost. Obliczono, że 88% rodzin, które spędzają ponad 5 godzin w tygodniu, bawiąc się wspólnie deklaruje, że są szczęśliwe. Jeśli czas ten jest krótszy niż 5 godzin, odsetek takich deklaracji spada do 75 proc.

Jedna z autorek zestawienia, Dr Elena Hoicka, starszy wykładowca psychologii wychowawczej, przekonuje, że zabawa i poczucie szczęścia są ze sobą związane mocniej niż może się to wydawać:

— Badania sugerują, że ludzie, którzy więcej się bawią, mają optymistyczne nastawienie do życia i poczucie humoru, są mniej zestresowani, rzadziej cierpią na depresję i lęki — twierdzi opisując długofalowe zyski z “inwestycji” w zabawę. Dr Hoicka dodaje, że zyski z zabawy możemy spieniężyć również na późniejszych etapach życia, w sytuacjach szczególnie trudnych:


— Kiedy w naszym życiu wydarzy się coś nieoczekiwanego, nasze ciało odpowiada reakcją „uciekaj albo walcz”. Taka stresowa sytuacja sprawia, że albo stajemy się agresywni, albo uciekamy. Tymczasem mamy powody sądzić, że zdolność do zabawy pomaga nam na nowo przemyśleć takie wydarzenia, spojrzeć na nie z nowej perspektywy i dostrzec pozytywne strony — twierdzi dr Hoicka.

Z raportu LEGO wynika również, że korzyści płynące z zabawy odczują nie tylko dzieci. Wśród rodziców powszechny jest pogląd, że wspólne odgrywanie ról księżniczek i smoków czy układanie klocków pozwala lepiej poznać swoje dziecko (takiego zdania jest 94 proc. respondentów).

91 proc. rodziców zauważa, że wspólna zabawa pozytywnie wpływa na ich własne dobre samopoczucie. Dla 72 proc. jest źródłem szczęścia, a dla 86 proc. niezastąpionym sposobem na relaks. Z tego, że zabawa umożliwia lepszą komunikację w rodzinie i buduje silniejsze więzi rodzinne zdaje sobie natomiast sprawę aż 95 proc. badanych.
Czas na zabawę — cały czas
Mając z tyłu głowy wiedzę o tym, że kilka godzin w tygodniu poświęconych na zabawę ma szansę wzmocnić psychikę naszych dzieci, nie powinniśmy mieć problemu z ich wygospodarowaniem.

Niestety, brak czasu (36 proc.), praca do późnych godzin (33 proc.) i obowiązki domowe (31 proc.) skutecznie pozwalają wymigać się od zadania domowego w postaci zabawy z dziećmi.

Czy życie może być jedną wielką zabawą? Pewnie nie, ale powinno ją przypominać na tyle, na ile to możliwe. Czas przeznaczony na zabawę możemy kreatywnie przemycać również do innych czynności:

— Włącz muzykę i z wycierania kurzu lub składania prania zrób taneczną imprezę. Albo dodaj element rywalizacji i ścigajcie się, kto szybciej sprzątnie naczynia. W ten sposób obowiązki zmienią się w cenny czas na budowanie relacji — sugeruje Jessika Joelle Alexander.

Jakość, a nie ilość
70 proc. rodziców przyznało, że jakość zabawy, odcięcie się od wszelkich rozpraszaczy, skupienie się na dziecku i jego potrzebach są ważniejsze, niż ilość czasu, jaki na taką zabawę przeznaczymy.

Mając na uwadze powyższe założenie, eksperci LEGO sporządzili dla rodziców “ściągawkę” - listę zasad, którymi warto kierować się podczas zabawy. Nie trzeba ich wykuwać na pamięć - większość z nich być może już stosujecie. Warto jednak nauczyć się je nazywać i świadomie stosować tak, aby zabawa dając jak najwięcej radości, była dodatkowo jak najbardziej efektywna.

10 zasad dobrej zabawy:
1. Stawiaj wyzwania i podważaj schematy myślowe.
2. Zachęcaj dzieci do swobodnej zabawy. Niech dzieci nadają jej kierunek.
3. Zacznij od ruchu. Poprzez wspólne ćwiczenia fizyczne nawiązuje się więź.
4. Niech zabawa będzie różnorodna, gdyż to właśnie różnorodność rozwija dzieci wszechstronnie.
5. Dajcie się ponieść zabawie.
6. Skupiaj się na kreatywności, nie bałaganie.
7. Akceptuj błędy i pomóż dziecku je naprawić.
8. Wygłupiaj się, a dzięki temu łatwiej wejdziesz do dziecięcego świata.
9. Zaplanuj rodzinny dzień na zabawę i nie przekładaj go.
10. Zamień obowiązki w zabawę.

Zabawa kluczem do sukcesu
Jakie wymierne korzyści może dać stosowanie się do powyższych reguł?

Analitycy Światowego Forum Ekonomicznego prognozują, że w 2020 roku pierwsza trójka umiejętności gwarantujących naszym dzieciom życie w szczęściu i dostatku znajdują się: rozwiązywanie złożonych problemów, myślenie krytyczne i kreatywność. Jeszcze pięć lat wcześniej lista ta wyglądała nieco inaczej, a kreatywność zamiast na trzecim, znajdowała się na odległym, dziesiątym, miejscu.

Czy kreatywności można nauczyć się jak tabliczki mnożenia? Wątpliwe. Można ją natomiast rozbudzić przez zabawę, z czego doskonale zdaje sobie sprawę 96 proc. rodziców.

Inne umiejętności, które rodzice wymieniali jako pozytywne efekty zabawy to: rozwiązywanie problemów, współpraca z innymi, nawiązywanie kontaktów, umiejętność zadawania pytań, ciekawość, komunikatywność, pewność siebie.

Aż 93 proc. badanych uważa, że zabawa powinna być wykorzystywana w szkole jako narzędzie do rozwoju dziecka i nauki. 82% rodziców sądzi, że dzieci, które więcej się bawią, więcej osiągną na studiach i w życiu zawodowym.

Kiedy podobne pytanie skierowano do dzieci, odpowiedź nie mogła zaskoczyć: 83 proc. z nich przyznało, że kiedy nauka przybiera formę zabawy, wiedza wchodzi im do głowy znacznie łatwiej.

Artykuł powstał we współpracy z LEGO.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...