500 plus na każde dziecko to nie wszystko. Zmiany w projekcie ustawy zaskoczą rodziców

Zmiany w projekcie ustawy o 500 plus
Zmiany w projekcie ustawy o 500 plus Foto: Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
O zmianach w projekcie ustawy o 500 plus jest głośno, odkąd na horyzoncie pojawiły się październikowe wybory. Największą i najbardziej rewolucyjną zmianą będzie przyznanie 500 plus każdemu dziecku, w tym jedynakom. Jednak to nie wszystko.


Kto dostanie 500 plus?
500 plus na każde dziecko wejdzie w życie od 1 lipca 2019 roku. Świadczenie obejmie wszystkie dzieci, mimo że jeszcze niedawno minister Rafalska zapowiadała podwyższenie kryterium dochodowego.

Znowelizowana ustawa zakłada też przyznanie 500 plus dzieciom umieszczonym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Po wprowadzeniu zmian dzieci objętych świadczeniem 500 plus będzie łącznie 6,8 miliona, w tym 2 miliony jedynaków.

Trzy miesiące na złożenie wniosku
To ważna zmiana, którą znaleźć można w nowelizacji ustawy. Do tej pory rodzice mogli złożyć wniosek o świadczenie w miesiącu, w którym urodziło się dziecko. Jeśli tego nie zrobili, pieniądze za ten miesiąc przepadały.

Gdy znowelizowana ustawa wejdzie w życie, czas na wypełnienie dokumentów wyniesie trzy miesiące. Jeśli rodzice zdążą, dostaną pieniądze za każdy miesiąc życia dziecka wstecz.

Ciągłość świadczenia w przypadku śmierci rodzica
Resort Rafalskiej ułatwił kwestie formalne na wypadek wyjątkowych okoliczności. Dotąd w przypadku śmierci rodzica, na którego było przyznawane świadczenie, w dniu jego śmierci świadczenie wygasa. Zapis ten został zmieniony – świadczenie zostanie przekazane drugiemu z rodziców przy zachowaniu jego ciągłości.


Zmieniły się także daty wyznaczające okres świadczeniowy — od 2021 r. będzie trwał od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

Mniej papierów
Jeśli projekt ministerstwa wejdzie w życie, inaczej będą wyglądać również formalności związane z 500 plus. Nie będzie obowiązku rozstrzygania o przyznaniu świadczenia drogą administracyjną. Zamiast tego będzie wydawana sama informacja o przyznaniu świadczenia.

"Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego" – twierdzi resort rodziny.
Źródło: money.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...