Równe szanse na leczenie dla wszystkich dzieci? Te zmiany pozytywnie zaskoczą rodziców

Do szkół wrócą pielęgniarki i dentyści
Do szkół wrócą pielęgniarki i dentyści fot. 123rf
Polska szkoła ma szansę zmienić się na lepsze. Rząd przyjął projekt ustawy, która zakłada, że do placówek wrócą pielęgniarki i higienistki. Będzie jak w latach 90. i wiele wskazuje na to, że będzie lepiej.


13 marca odbyło się posiedzenie, na którym przyjęto projekt ustawy o opiece zdrowotnej nad wszystkimi uczniami. Celem jest wyrównany dostęp do opieki zdrowotnej bez względu na miejsce zamieszkania. Projekt ustawy przygotowało ministerstwo zdrowia po alarmujących danych NIK.

W czerwcu 2018 Naczelna Izba Kontroli wyliczyła wady opieki zdrowotnej nad dziećmi. Jak się okazuje, póki dziećmi zajmowali się lekarze, pielęgniarki i dentyści w szkołach, było nieźle. Przypomnijmy, że do 1998 roku to w szkołach odbywały się bilanse okresowe i szczepienia ochronne.

Później, gdy wycofano się z medycyny szkolnej (wprowadzono pielęgniarki o okrojonym zakresie obowiązków), problemy zaczęły się piętrzyć. Przede wszystkim odnotowano rosnącą liczbę dzieci ze zniekształceniami kręgosłupa.

NIK wskazuje, że problemów byłoby mniej, gdyby więcej lekarzy i specjalistów czuwało nad zdrowiem dzieci w wieku szkolnym i gdyby ta pomoc była równomierna i zorganizowana – większe problemy są w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do opieki zdrowotnej jest gorszy lub rozproszony. Dlatego padł pomysł, by wyrównać szanse i pomoc oferować w szkołach.


O zmiany w opiece zdrowotnej nad dziećmi apelował też Rzecznik Praw Dziecka. Według projektu ustawy zdrowie dzieci kontrolować będą pielęgniarki, higienistki i dentyści. Opieka zdrowotna ma być taka sama w każdej szkole – bez względu na jej typ. Zmiany mają też pomóc w opiece nad dziećmi z niepełnosprawnościami oraz uczniami przewlekle chorymi.

Aby korzystać z opieki zdrowotnej w szkole konieczna będzie zgoda rodziców lub zgoda pełnoletniego ucznia. Opieka zdrowotna ma być monitorowana przez wojewodów oraz Instytut Matki i Dziecka.

Zmiany wejdą w życie po trzech miesiącach od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Źródło: edziecko.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE