Wyrzucono ją z rządu za program "wpie..ol+". Wygląda na to, że jest kozłem ofiarnym

Wygląda na to, że Elżbieta Bojanowska jest tylko kozłem ofiarnym
Wygląda na to, że Elżbieta Bojanowska jest tylko kozłem ofiarnym Agencja Gazeta
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska została właśnie odwołana ze swojego stanowiska. To właśnie (ponoć) ta kobieta chciała zafundować społeczeństwu program – jak prześmiewczo nazywały go niektóre z kobiet – "wpierdol +", czyli nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która zawężała definicję przemocy.


Nowelizacja zakładała, że osoby, które po raz pierwszy doświadczyłyby pobicia ze strony członka rodziny, nie byłyby uznane za ofiary przemocy domowej. Za przemoc domową miała przestać być uznana również np. przemoc psychiczna.

Premier Morawiecki przyznał się do jednego z błędów – jego zdaniem jednorazowe pobicie dalej powinno być jego zdaniem uznawane za przemoc domową, więc "podjął decyzję, że projekt ustawy wróci do wnioskodawców w celu wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów".

Dlaczego nie odwołano Rafalskiej?
Pojawiały się postulaty, żeby do dymisji podała się Elżbieta Rafalska, szefowa odpowiedzialnego za nowelizację resortu, która 2 lata temu w wywiadzie dla "Wprost" powiedziała, że "ważną modyfikacją [nowelizacji] będzie również stworzenie narzędzi, które pozwolą w sposób wyraźny oddzielić konflikt od przemocy".


Właśnie ta zapowiedź została zrealizowana w formie niekarania za jednorazowe pobicie.

To również Rafalska, w grudniu 2018 r., wysyłała projekt nowelizacji ustawy do konsultacji publicznych i zarządziła jego umieszczenie na stronie Rządowego Centrum Legislacji, co nie przeszkodziło jej w styczniowym oświadczeniu, iż projekt nie został skierowany do konsultacji, a na stronie RCL znalazł się "przypadkiem". Mimo tych faktów, minister rodziny ustąpić z urzędu nie zamierza, a jej podwładna zapewniła, że to ona sprawowała nadzór nad przygotowywaniem przepisów nowej ustawy i ponosi "wszelką odpowiedzialność".

W związku z tym dzisiaj straciła pracę; jej przełożonej dymisja nie grozi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE