"Dieta czekoladowa" dla dzieci. Czy lekarze z Katowic wiedzą co robią?

Cukrzyca u dzieci – dieta.
Cukrzyca u dzieci – dieta. 123rf.com
Lekarze z doświadczeniem dostrzegają, że leczenie ciała bez zatroszczenie się o psychikę, zdrową dietę nie przynosi długofalowych rozwiązań. W Polsce zaczęto realizować holistyczne podejście do pacjentów diabetologicznych, po tym, jak Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego w Orlando na Florydzie dowiodło, że określona ilość czekolady, nie szkodzi dzieciom. Jak powinna wyglądać dieta u dzieci chorych na cukrzyce?


Karmią dzieci czekoladą. "Dla wielu dzieci to nowość"
W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka dieta z czekoladą już obowiązuje. Na obiad lub podwieczorek pacjenci oddziału diabetologii dostają do 4 kostek czekolady o wysokiej zawartości kakao. – Nie ma medycznych przeciwwskazań, by osoby z cukrzycą zjadały codziennie niewielką porcję prawdziwej czekolady – podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot, która kieruje oddziałem diabetologii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Dzieci mają wybór
Dzieci mają do wyboru czekoladę z orzechami i bez. – Dla wielu dzieci to nowość. Niektóre z nich nigdy wcześniej nie miały w ustach prawdziwej czekolady i dopiero uczą się nowego smaku. Wszyscy łącznie z rodzicami uczą się też tego, że czekolada w odpowiednich ilościach jest elementem zdrowego żywienia – mówi prof. Jarosz-Chobot.

Wpływa korzystnie na serce i układ krwionośny
Czekolada w odpowiednich ilościach okazuje się pomocna w leczeniu cukrzycy. Ciemna czekolada, czyli taka, która zawiera dużo kakao, jest bogatym źródłem magnezu, poprawia samopoczucie, pomaga w koncentracji, dodaje energii do nauki i pracy, a zawarte w niej flawonoidy hamują proces utleniania „złego” cholesterolu.


To kolejny element realizowanego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dzieci holistycznego podejścia do pacjentów diabetologicznych, ale niejedyny. W programie leczenia zaplanowane jest również szerzenie wiedzy z zakresu cukrzycy, zasad prowadzenia samokontroli, naukę obsługi sprzętu diabetologicznego, a także pomoc w komponowaniu właściwej diety. – Edukacja i reedukacja na naszym oddziale jest prowadzona w sposób ciągły, zarówno w grupach pacjentów i ich opiekunów, jak i indywidualnie – wyjaśnia prof. Jarosz-Chobot.

Źródło: Gazeta Wyborcza
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE