"Powodów szukaliśmy tylko u kobiet". Przyczyna poronień może znajdować się w męskich spodniach

Wiele par bezskutecznie szuka powodów poronień
Wiele par bezskutecznie szuka powodów poronień Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Poronienie jest bardzo bolesnym doświadczeniem dla par, które starają się o dziecko. Często zadają sobie później pytanie, co było tego powodem, starają się znaleźć źródło problemu, by kolejne próby dały im upragnionego potomka.


Do tej pory powodów poronień szukano głównie u kobiet. Najnowsze badania naukowców z Imperial College w Londynie, które opisał "Clinical Chemistry", sugerują, że powtarzające się poronienia mogą być związane z niską jakością spermy.

Do badań naukowcy zaprosili 50 mężczyzn, których partnerki poroniły ciążę 3 lub więcej razy oraz 60 panów, których partnerki donosiły zdrową ciążę. Wyniki wskazały na dwukrotnie większe uszkodzenie molekuł DNA u mężczyzn z pierwszej grupy.

Te doniesienia mogą okazać się kluczowe w leczeniu niepłodności, jednak eksperci podkreślają, że konieczne są dalsze badania. Naukowcy liczą, że skuteczna mogłaby okazać się terapia obniżająca poziom reaktywnych form tlenu, co zwiększyłoby szansę na zdrową ciążę. Ważne jest również odpowiedzenie na pytanie, skąd biorą się uszkodzenia.

Badacze podejrzewają, że powtarzające się infekcje, choroby przenoszone drogą płciową, otyłość lub podeszły wiek mogą być przyczyną uszkodzeń molekuł DNA w spermie. Te badania wpisują się we wcześniejsze, które dowodziły, że sperma odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu placenty, która jest istotna, jeśli chodzi o transport tlenu i składników odżywczych dla płodu.
Źródło: chcemybycrodzicami.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE