Sylwester na porodówce? Mały Leonard pierwszym dzieckiem urodzonym w Polsce w 2019 r.

Pierwszy chłopiec otrzymał imię Leonard
Pierwszy chłopiec otrzymał imię Leonard 123rf.com
Jak podał UNICEF, 1 stycznia 2019 r. urodziło się w Polsce ok. 950 dzieci. Statystycznie powinny dożyć do roku 2097, nie dotrwają więc – jak ich rówieśnicy z Danii, Belgii, Australii, Japonii i Grecji – do XXII wieku.


Pierwszym polskim dzieckiem urodzonym w Nowy Rok jest Leonard Lipowski, który na świat przyszedł minutę po północy w Pabianicach (woj. łódzkie). Chłopiec miał urodzić się 23 grudnia, jak śmieje się jednak jego mama – "wolał inaczej, w świetle fajerwerków". Ważył i mierzył sporo – aż 4810 gramów i 60 centymetrów.

Ignacy, Natalia i Jakub
Tymczasem "Echo dnia" podaje, że pierwszym dzieckiem urodzonym w Radomiu – o 1.15 – jest Ignacy Tomasz Górka, który miał urodzić się 12 stycznia. Spieszyło mu się na świat, ale w żaden sposób nie wpłynęło to na jego wagę – ważył 3990 gramów przy 53 centymetrach wzrostu.

Na Śląsku pierwsza była Natalia Chrzanowska z Rudy Śląskiej. Dziewczynka urodziła się 40 minut po północy, ważąc 3394 gramów i mierzy 55 centymetrów.  Pierwszym maluchem urodzonym w Piotrkowie Trybunalskim jest natomiast Jakub Wadlewski, który na świat przyszedł już wczesnym rankiem – o godz. 5.35.


Ile z nich przeżyje?
W Polsce najpopularniejsze imiona dla najmłodszych to Antoni, Julia, Zuzanna, Jan, Jakub, Zofia, Maja, Szymon, Hanna i Lena. Jak jednak zauważa UNICEF, wiele dzieci nie otrzyma imienia, bo nie przeżyje nawet swojego pierwszego dnia.

W 2017 r. około miliona najmłodszych zmarło w dniu, w którym przyszło na świat, a 2,5 mln w pierwszym miesiącu życia. Najczęstszymi powodami były przedwczesne porody, komplikacje okołoporodowe, sepsa i zapalenie płuc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć