"Przepis na dobrego nauczyciela to dwa składniki". Anglistka z Radomia zawalczy o "szkolnego Nobla"

Magdalena Dygała, anglistka z Radomia pracuje z młodzieżą od 1998 roku.
Magdalena Dygała, anglistka z Radomia pracuje z młodzieżą od 1998 roku. 123rf.com
O pracy nauczycielki marzyła od dziecka. Już w przedszkolu miała w domu tablicę i uczyła lalki. Dziś znalazła się w finale Światowej Nagrody Nauczycielskie (Global Teacher Prize). Kim jest Magdalena Dygała, anglistka z Radomia?


Anglistka z Radomia doceniona na świecie
Światowa Nagroda Nauczycielska to prestiżowa nagroda, nazywana szkolnym Noblem. W tym roku przyznana zostanie po raz piąty. Finałowa pięćdziesiątka kandydatów została wybrana spośród ponad 10 tys. zgłoszeń.


Po raz trzeci w tym gronie znalazł się nauczyciel z Polski – w 2016 r. o nagrodę walczyła Jolanta Okuniewska, nauczycielka wczesnoszkolna z Olsztyna, a w 2017 r. – Mariusz Zyngier, nauczyciel przedmiotów zawodowych z Połańca.

W tym roku Polskę reprezentować będzie Magdalena Dygała z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, Liceum im. Słowackiego w Radomiu. Uwierzyli w nią jurorzy, doceniając zaangażowanie w pracę i to, że równie ważne jak przygotowanie uczniów do egzaminów końcowych jest dla niej przygotowanie ich do życia w ciągle zmieniającym się świecie.


– Jestem w szoku i nie mogę uwierzyć, że to prawda! Zostałam nominowana do światowej nagrody nauczyciela 2019 z ponad 10.000 aplikacji z 179 krajów na całym świecie. Mam zamiar uczestniczyć w forum na forum Global i edukacji w Dubaju. Czekam na spotkanie z innymi finalistami z całego świata – napisała na swoim profilu na Facebooku Magdalena Dygała.


Pasja i zaangażowanie
Jej praca nie kończy się, gdy zadzwoni dzwonek, a dzieci wybiegną ze szkolnych sal. Angażuje się w liczne projekty międzynarodowe, dzięki którym współpracują z rówieśnikami z Brazylii, Tajwanu czy Alaski. Nie chodzi tylko o naukę języka obcego, ale też wykorzystywanie go w dyskusji na aktualne tematy, takie jak: cyberprzemoc czy ochrona środowiska.

Rockowe kawałki drogą do nauki angielskiego
O pracy nauczycielki marzyła od dziecka. Już w przedszkolu miała w domu tablicę i uczyła lalki – śmieje się. Sama uczyła się poprzez pasję do muzyki. – W podstawówce poczułam, że nauka angielskiego jest tym, co pomaga mi zgłębiać inną moją pasję, czyli muzykę. Mama prosiła, bym tłumaczyła jej piosenki ukochanego Steviego Wondera, dla siebie przekładałam kawałki rockowe – wspomina

Licealistów zaczęła uczyć w 1998 roku. – Dziś wykorzystuję muzykę na lekcjach i pracuję nad doktoratem na ten temat. Piosenki są tym, co pozwala złapać autentyczny kontakt z młodzieżą i pozwala na rozmowy nie tylko o szkole – mówi. I dodaje: – Jeśli istnieje jakiś przepis na dobrego nauczyciela, to potrzebne są dwa składniki: pasja i dzielenie się nią z innymi. Chcę, żeby uczniowie mieli potrzebę przyjścia do klasy. I czuję wielką radość, gdy na wejściu przybijam im piątki, a oni od drzwi pytają: "Co dziś pani dla nas wymyśliła?".

Prestiż
Światowa Nagroda Nauczycielska została ustanowiona przez Varkey Foundation, fundację dobroczynną działającą na rzecz edukacji. Ufundowano ją, aby wyróżnić wyjątkowych nauczycieli, którzy przyczyniają się do zmiany oblicza swojej profesji. Celem jest zainspirowanie milionów nauczycieli na całym świecie i podkreślenie ich ważnej roli w społeczeństwie. Zwycięzcę poznamy 24 marca 2019 r. w czasie Global & Education Skills Forum w Dubaju.

Źródło: Gazeta Wyborcza