26 dni urlopu już wykorzystane? Nie martw się, w grudniu rodzicom przysługuje coś jeszcze

Rodzice są w nieco lepszej sytuacji niż bezdzietni. Przynajmniej pod jednym względem
Rodzice są w nieco lepszej sytuacji niż bezdzietni. Przynajmniej pod jednym względem 123rf.com
Tak naprawdę każdemu rodzicowi przysługuje więcej niż 26 dni urlopu. I pracodawca nie ma wyjścia – musi dodatkowe dni przyznać. Spieszcie się, rok tak szybko się kończy – zostało tylko kilkanaście dni na dodatkowe "wakacje".


Święta Bożego Narodzenia już za kilkanaście dni, niejeden rodzic pewnie wylicza w myślach (albo kalendarzu) świąteczne sprawy, które jeszcze zostały do załatwienia. I na pewno nie jest ich mało.

Tymczasem wiele osób nie wykorzystało jeszcze w tym roku ustawowych 2 dni (lub 16 godzin) wolnych na opiekę nad dzieckiem. Taki "urlop" przysługuje – zgodnie z kodeksem pracy – wszystkim rodzicom przynajmniej jednego dziecka poniżej 14. roku życia. I warto o tym przypomnieć, bo jeżeli te dni nie nie zostaną wykorzystane do końca roku, przepadną. Pracodawca nie przeniesie ich na 2019 rok.

Uprawnienie nie jest zależne od liczby dzieci – rodzic dwójki nie będzie miał zatem 4 dodatkowych dni, ale wciąż 2. Istotne jest również to, że górną granicę wieku wyznacza dzień 14. urodzin dziecka, nie zaś koniec roku kalendarzowego, w którym dziecko ową czternastkę przekroczyło.

Pracodawca nie ma prawa zapytać, na co przeznaczamy przysługujące nam 2 dni. Możemy iść z dzieckiem do kina i sali zabaw, możemy zaprowadzić je do lekarza, ale możemy też razem piec świąteczne pierniczki.

"Godzina dla rodziny"
Być może już niedługo liczba udogodnień dla rodziny się zwiększy. Polskie Stronnictwo Ludowe chce, żeby rodzice dzieci do 15. roku życia pracowali tylko 7 godzin dziennie, otrzymując za to identyczne wynagrodzenie, jakie dostawaliby, gdyby ich tydzień pracy miał 40 godzin.


Jak twierdzi partia, z takiego rozwiązania mogłoby skorzystać aż 1 milion 157 tys. Polaków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE