14-miesięczne dziecko zarażone odrą trafiło do szpitala. Choroba dotarła do Wrocławia

Odra to jedna z najbardziej zakaźnych chorób
Odra to jedna z najbardziej zakaźnych chorób Prawo autorskie: grinvalds / 123RF Zdjęcie Seryjne
To kolejny przypadek zachorowania na odrę w Polsce. Tym razem 14-miesięczne dziecko trafiło do szpitala we Wrocławiu.


O sprawie poinformowała TVP 3 Wrocław. Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego trafiło 14-miesięczne dziecko z Ukrainy, które 6 listopada przyjechało do Wrocławia z rodzicami. Chorobą najprawdopodobniej zaraziło się u naszego wschodniego sąsiada. Obecnie maluch, który nigdy nie był szczepiony przeciwko odrze, przebywa w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych.

Dziennikarze TVP zapytali prof. Leszka Szenborna o to, czy Wrocław jest zagrożony epidemią. Ten odpowiedział, że jeden przypadek nie jest poważnym zagrożeniem. Według specjalisty ważniejsze jest pytanie, czy inne osoby mogły się od dziecka zarazić, a co za tym idzie rozprzestrzenić chorobę.

Czy jestem zaszczepiony przeciwko odrze?
Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy mamy szczepienie przeciwko odrze, możemy to sprawdzić w punkcie szczepień. Warto jednak pamiętać, że karty szczepień są prowadzone jedynie dla osób do 18. roku życia.

Zdaniem prof. Krzysztofa Simona, dolnośląskiego konsultanta ds. chorób zakaźnych i ordynatora oddziału chorób zakaźnych w szpitalu przy ul. Koszarowej, jeżeli nie mamy pewności, czy byliśmy szczepieni, powinniśmy zaszczepić się profilaktycznie. Przeciwwskazaniem jest gorączka lub przeziębienie.


Odra jest chorobą wirusową, bardzo zaraźliwą. Od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów choroby może upłynąć 10-12 dni. Osoba z wirusem zaraża na około 4 dni przed wystąpieniem objawów.
Źródło: Gazeta Wrocławska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE