Tych klocków nie będziesz musiała układać za dziecko. Ale może okazać się, że chcesz

Fot. mamaDU
722 elementy - dokładnie tyle elementów liczy zestaw Lego Friends o nazwie Dom Przyjaźni. Jest to liczba, na widok której oczy robią się wielkie jak spodki: w przypadku twojego dziecka - z zachwytu, w twoim - z obawy, że jeśli mały budowniczy odmówi realizacji kontraktu, to tobie, jako jedynemu kontrahentowi, przyjdzie samotnie dokończyć realizację zadania. To nie musi być najgorszy scenariusz - być może nauczycie się czegoś ważnego.


Patrząc na liczbę różnorodnych elementów, jakie wchodzą w skład zestawów Lego Friends przeciętny dorosły może poczuć się nieco zagubiony. Owszem, jest instrukcja, która usprawnia proces łączenia ze sobą poszczególnych elementów i gdyby rzeczywiście przyszło wam samodzielnie budować Dom Przyjaźni od fundamentów po dach, pewnie dalibyście radę.

Problem w tym, że pewnie nawet nie zwrócilibyście uwagi na elementy, które najbardziej przemawiają do dziecięcej wyobraźni.

Zestawy Lego Friends wyróżnia dbałość o detale - te malutkie dodatkowe elementy, które sprawiają, że dziecko za każdym razem może układać nową, historię. Na pierwszy rzut (dorosłego) oka, Dom Przyjaźni to po prostu kolejny “domek dla lalek”. A co zauważy dziecko, budujące kolejne piętra? Dostrzeże na przykład, że dom posiada dwa tarasy i dodatkowy balkon z grillem - jeden na popołudniową herbatkę, drugi na urządzanie przyjęć na świeżym powietrzu. A na balkonie przyszła szefowa kuchni może ćwiczyć swoje kulinarne umiejętności. Szefowa kuchni? Tego jeszcze nie słyszałaś. Być może pomysł na nowy zawód narodził się właśnie w momencie wstawiania poszczególnych elementów wyposażenia kuchni - w zestawie jest między innymi lodówka, mikrofalówka i zlew.

Podczas budowania dzieci kreują wokół danego przedmiotu przestrzeń, w której rozgrywać się będzie scenariusz konkretnej zabawy. W ten sposób rozwijają kreatywność, stają się bardziej twórcze.

Nie można zapominać również o innych “twardych” umiejętnościach, które rozwija budowanie z klocków. Motoryka, zdolności manualne, logiczne myślenie i czytanie instrukcji - to tylko kilka z nich.

Wspólny plac budowy to również pretekst do wykształcenia kompetencji społecznych: kiedy na “budowie” pojawią się koleżanki i koledzy, trzeba będzie podzielić się obowiązkami, albo dojść do porozumienia, kto zajmie poszczególne, wykończone już, pokoje.


Budowanie z klocków to również szansa dla ciebie - dziecko z przyjemnością wejdzie w rolę mentora i nie tylko pokaże ci, jak najszybciej złożyć zjeżdżalnię albo jak przymocować do ściany domu obrotową rurę strażacką. Sumiennie wykonuj więc polecenia i nie narzucaj swojego zdania, nawet jeśli okaże się, że na nowo połknęłaś Lego-bakcyla - na tej budowie rządzi dziecko!

Artykuł powstał we współpracy z LEGO.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE