"Antykoncepcja to ryzyko". Rząd finansuje konkursy, w których powielane są bzdury?

Edukacja seksualna to jedno z najsłabszych ogniw polskiej szkoły
Edukacja seksualna to jedno z najsłabszych ogniw polskiej szkoły 123rf.com
O braku odpowiedniej edukacji seksualnej w szkole mówi się od dawna. I wygląda na to, że jest coraz gorzej – w niektórych szkołach konkursy wygrywa się dzięki podaniu informacji, że "antykoncepcja to zachowanie ryzykowne".


"Antykoncepcja to zagrożenie"
Na stronie liceum ogólnokształcącego w Urlach pojawiła się notka głosząca, że najlepsza praca ucznia "Zagrożenia dla zdrowia prokreacyjnego wynikające z zachowań ryzykownych i nie tylko" przeszła do II etapu konkursu regionalnego, którego celem jest promocja kultury zdrowotnej dotyczącej zdrowia prokreacyjnego. Organizowany został w ramach warsztatów "W stronę dojrzałości".

I moglibyśmy się z tego wyłącznie cieszyć – edukacja seksualna w szkołach leży i kwiczy, a "podręcznik" Anji Rubik "Sexed.pl" robi furorę, ponieważ młodzież nie ma skąd czerpać wiarygodnych informacji o seksie i prokreacji. Cały jednak problem polega na tym, że w "najlepszej" prezentacji – która opublikowana została na łamach "Gazety Wrocławskiej" – pojawił się stek bzdur.

Pod hasłem "unikaj ryzykownych sytuacji" pojawia się informacja, żeby "nie stosować antykoncepcji" (!), czy "unikać palenia tytoniu" (piernik – wiatrak, piernik – wiatrak?). Autor prezentacji przekonuje również, że sposobem na leczenie niepłodności jest... adopcja dziecka.
Na stronie internetowej programu "W stronę dojrzałości" pojawia się informacja, że jego realizatorem jest nie tylko firma Lechaa Consulting (jak podano na stronie liceum), lecz również Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia. O tych warsztatach głośno było kilka miesięcy temu, kiedy okazało się, że autorzy edukacyjnych filmów próbowali przekonać młodzież, iż antykoncepcja prowadzi do depresji albo wręcz śmierci (!).


Nie wiadomo, czy Ministerstwo Zdrowia wycofało finansowanie dla projektu – na ich stronie nie ma śladu nazwy "W stronę dojrzałości". Pojawia się za to informacja o unieważnieniu konkursu "Opracowanie i upowszechnienie materiałów edukacyjnych dotyczących różnych aspektów zdrowia prokreacyjnego" w dniu 23.08.2018. Napisałyśmy w tej sprawie do Ministerstwa i czekamy na odpowiedź. Bo jeśli dalej finansuje konkurs, w którym do "kolejnego etapu" przechodzi praca, w której pojawia się informacja, że stosowanie antykoncepcji jest sytuacją ryzykowną (!), to niezbyt dobrze wróży.
Źródło: Gazeta Wrocławska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE