Ryzykują życie swoje i dziecka. Kiedy najlepiej zdecydować się na kolejną ciążę?

Ciąża po ciąży –czy jest bezpieczna?
Ciąża po ciąży –czy jest bezpieczna? 123rf.com
Ciąża po ciąży – czy jest bezpieczna? Badacze z British Columbia i Harvard School zbadali, w jakim stopniu jest to bezpieczna opcja dla kobiety. Jak długo powinny czekać kobiety od poprzedniej ciąży? Czy to może być problem tylko dla kobiet rodzących po 40., czy również młodszych?


Czy narażają swoje dzieci i siebie?
Kobiety, które zajdą w ciążę przed upływem roku od urodzenia ostatniego dziecka, narażają siebie i swoje nienarodzone dziecko na kłopoty ze zdrowiem – to podstawowy wniosek badania przeprowadzonego przez zespół naukowców University of British Columbia oraz Harvard TH Chan School of Public Health.

Okazuje się, że zbyt krótka przerwa między ciążami jest niebezpieczna dla kobiet, które urodziły dziecko po 35 roku życia. Wystarczy odczekać od 12 do 18 miesięcy przed zajściem w kolejną ciążę i ryzyko to zostaje poważnie zredukowane. Krótka przerwa między kolejnymi ciążami stwarza też ryzyko dla nienarodzonych dzieci matek w każdym wieku. Dotyczy to w szczególności kobiet w wieku od 20 do 34 lat.

Badanie zostało przeprowadzone na dużej grupie – przeanalizowano dane dotyczące 150 tys. narodzin w Kanadzie. – Nasze badania wskazały, że zagrożenie dla zdrowia matki i dzieci rośnie, jeśli między ciążami jest krótka przerwa – informuje Laura Schummers, która uczestniczyła w badaniach. – Szczególnie ważne jest to w przypadku starszych kobiet, które często celowo skracają przerwę między ciążami – dodaje.


Ile powinny odczekać kobiety?
Czy jest ryzyko śmierci? Badacze potwierdzają, że jest. Kobiety mającej więcej niż 35 lat, która zaszła w ciążę do sześciu miesięcy po urodzeniu pierwszego dziecka, wynosi 1,2 proc. W przypadku kobiet w tym wieku, które odczekają 18 miesięcy przed kolejną ciążą, ryzyko to spada do 0,5 proc.

Z kolei w przypadku młodszych kobiet krótka przerwa między ciążami sprawia, że ryzyko przedwczesnego porodu wynosi 8,5 proc. Odczekanie 18 miesięcy przed poczęciem kolejnego dziecka zmniejsza to ryzyko do 3,7 proc.
Źródło: www.theguardian.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...