Niespodziewana zmiana w kalendarzu szczepień. Dlaczego przesunięto szczepienie przeciw gruźlicy?

Szczepienie na gruźlicę – nie będą już w pierwszej dobie życia  dziecka.
Szczepienie na gruźlicę – nie będą już w pierwszej dobie życia dziecka. 123rf.com
Do tej pory szczepienie przeciw gruźlicy powinno odbyć się w pierwszych 24 godzinach życia. Od nowego roku się to zmieni. Dlaczego?


Szczepionka przeciw gruźlicy zostanie przesunięta?
Przeciwnicy szczepień chcą w ogóle zniesienia obowiązku szczepień. Według nich również szczepienie przeciw gruźlicy nie powinno być szczepieniem obowiązkowym i nie powinno się szczepić dzieci w pierwszej dobie życia. Za jeden z głównych argumentów podają, że noworodek jest zbyt niedojrzały na szczepienie, zwłaszcza na szczepienie przeciw gruźlicy, która to szczepionka jest szczepionką żywą.

Co mówi zapis?
Według nowych ustaleń noworodek nie będzie musiał być zaszczepiony w pierwszych 24 godzinach życia. Zamiast tego w nowym kalendarzu szczepień pojawił się zapis, że dziecko powinno być zaszczepione przeciw gruźlicy przed wyjściem ze szpitala po porodzie.

Co to oznacza? Zdrowy noworodek, urodzony o czasie, zwykle wychodzi ze szpitala do domu w 3 dobie życia. Oznacza to, że będzie mógł zostać zaszczepiony w 2 lub 3 dobie życia - przed wyjściem ze szpitala. Dziecko, które z jakichś względów będzie musiało zostać dłużej po porodzie w szpitalu, będzie mogło być zaszczepione później - jednak przed wyjściem ze szpitala.


Zmiana zalecanego terminu szczepienia przeciw gruźlicy jest spowodowana rekomendacjami Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds Szczepień Ochronnych działającego od wielu lat przy ministrze zdrowia. Eksperci uznali, że nie jest konieczne szczepienie w pierwszej dobie życia, jest to jednak niezbędne zanim dziecko wyjdzie do domu ze szpitala. Jest to wskazane z dwóch powodów.

Przede wszystkim ryzyko zakażenia dziecka gruźlicą po wyjściu ze szpitala. Liczba przypadków gruźlicy w Polsce jest znacznie większa niż np. w Niemczech. W Niemczech średnio na gruźlicę chorują 2 osoby na 100 tysięcy, w Polsce – 20 na 100 tysięcy.

Czy przesunięcie szczepienia o 1-2 dni to sukces antyszczepionkowców?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...