Lekcja z psierocińca. Historia psa, który został kotem, nauczy twoje dziecko więcej niż niejedna pogadanka

Głównym bohaterem książki ''Psierociniec: Niepiesek'' jest pies, który myślał, że jest kotem. Ilustrowana powieść dla dzieci porusza problem tolerancji i odmienności
Głównym bohaterem książki ''Psierociniec: Niepiesek'' jest pies, który myślał, że jest kotem. Ilustrowana powieść dla dzieci porusza problem tolerancji i odmienności 123rf.com
Z dzieckiem trzeba poruszać tzw. trudne tematy, ale rodzice nie zawsze wiedzą, jak dobrze to zrobić. Boją się, że sprawią maluchowi przykrość, zwłaszcza gdy pociecha ma wrażliwe serduszko. W tej kłopotliwej sytuacji rodziców może wyręczyć dziecięca literatura. Książka ''Psierociniec: Niepiesek'' jest tego dobrym przykładem.


Tytułowy bohater najnowszej powieści obrazkowej Agaty Widzowskiej-Pasiak to pies, który jest... kotem. Wróć – tak o sobie myśli, dopóki z powodu drobnego wypadku nie ląduje u weterynarza. Wychowywany od szczeniaka przez kocią rodzinę Niepiesek postanawia odkryć, skąd się wziął, oraz udowodnić wszystkim, że jest psem na miarę bohaterskiej Łajki.

W poszukiwaniu własnego ''ja'' poczciwego czworonoga motywuje dodatkowo konflikt z Gangiem Niuchaczy. Psia banda pod wodzą bezpańskiego Hultaja dokucza mu, wyśmiewa jego kocie zachowanie i nazywa dziwolągiem. Po kilku desperackich próbach nadchodzi jednak dzień, kiedy wyszydzany ''kotopies'' będzie mógł stać się superpsem.
''Niepiesek'' to trzeci tom serii ''Psierociniec'' – ilustrowanych książek uczących małych czytelników empatii i wrażliwości i to nie tylko wobec zwierząt. Spoiwem fabularnym tych wzruszających historii jest tytułowe schronisko dla samotnych psów. To właśnie z niego został przygarnięty przez ludzi Niepiesek, który trafił pod jeden dach z kotami.

Pisząc opowiadania, w których rozterki przeżywają obdarzone ludzkimi cechami psy, autorka przemyca bogate treści dydaktyczno-wychowawcze i nie ucieka przy tym od trudnych zagadnień. Tym razem porusza problemy odmienności i tolerancji. Udowadnia też, że można stracić kochającą rodzinę, ale znaleźć nową, równie wspaniałą i oddaną.
Agata Widzowska
Fragment książki ''Psierociniec: Niepiesek'', Wydawnictwo Wilga

Czułem się kotem. Co z tego, że wyglądam inaczej? Świat jest ogromny i pełen dziwnych istot, więc dla wszystkich starczy tu miejsca. Jednak wiedziałem, że niektórym przeszkadza to, że jestem inny. Przekonałem się o tym, gdy zagoiły się moje rany po wypadku z rowerem. Z całej tej rozmowy zapamiętałem najważniejsze zdanie i od tej pory już wiedziałem, że – czy mi się podoba, czy nie – jestem psem.

Tych skłaniających do refleksji sytuacji jest zresztą tak dużo, że można by obdzielić nimi kilka książek dla dzieci. Znajdziemy tu bowiem całą paletę wartości od miłości i przyjaźni, przez pewność siebie i odwagę, aż po szacunek. Ba, pomysłodawczyni psierocińca odsłania, że pod skórą nawet największego złośliwca może kryć się zlękniona dusza!
Historię wyjątkowego psiaka przeplatają zabawne wierszyki o edukacyjnym zabarwieniu. Część rymowanek to wesoła twórczość psa Remika, którego postać jest kolejnym elementem spinającym całą serię. Pochodzący z psierocińca rudy poeta był głównym bohaterem pierwszej części cyklu, w pozostałych gra poboczną, ale bardzo inspirującą rolę.
Agata Widzowska
Fragment książki ''Psierociniec: Niepiesek'', Wydawnictwo Wilga

Chodziłem smutny, schudłem i coraz częściej warczałem na moje kocie rodzeń­stwo, które próbowało zachęcić mnie do łapania nakręcanej sprężynowej myszy lub wdrapywania się na dach i spadania na cztery łapy. I kiedy wydawało mi się, że wszystko jest beznadziejne, a najbardziej beznadziejny jestem ja sam, spotkałem poetę.

Poprzednie książki z serii ''Psierociniec'' pięknie zilustrowały Małgorzata Pietralik oraz Nika Jaworowska-Duchlińska. Kolejny tom cyklu podtrzymuje tę chlubną tradycję. Rysunki, wykonane tym razem przez Martę Krzywicką, czasami zajmują całą stronę, niekiedy są jedynie tłem, ale niezależnie od kompozycji świetnie uzupełniają całą opowieść.


Mali wielbiciele psów będą więc zachwyceni nową książką Agaty Widzowskiej-Pasiak. I tak naprawdę nie tylko oni, bo wszystkie dzieci przepadające za mądrymi bajkami na stronach książek pokochają przygody Niepieska i innych wychowanków psierocińca, których do świata dziecięcej literatury wprowadzili psi miłośnicy z Wydawnictwa Wilga.

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Wilga

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE