Mali detektywi z piątej klasy podbijają serca rówieśników. Właśnie rozpoczynają kolejne brawurowe śledztwo

Literatura dla małych fanów zagadek ma potencjał. Dowodzi tego seria powieści detektywistycznych pt. ''Niemożliwi detektywi'', których autorką jest Patrycja Zarawska
Literatura dla małych fanów zagadek ma potencjał. Dowodzi tego seria powieści detektywistycznych pt. ''Niemożliwi detektywi'', których autorką jest Patrycja Zarawska 123rf.com
Kryminał dla najmłodszych? To wcale nie science fiction. Na półkach księgarń, jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy literaturę dla małych detektywów. Nie jest to jeszcze moda, ale niektórzy twórcy chętnie sięgają po motyw szkolnego Sherlocka Holmesa. Tak jak Patrycja Zarawska, autorka ''Niemożliwych Detektywów''.


Pod tytułem wychodzi seria powieści detektywistycznych skierowanych do rozmiłowanych w zagadkach maluchów. Głównymi bohaterami są Blanka, Bajorek i Bernard, piątoklasiści, których zbliżył do siebie przypadek. Po wspólnym śledztwie w ''Trefnym nauczycielu'' dalszy ciąg ich przygód przedstawia tom drugi pt. ''Nadziana drożdżówka''.

Patrycja Zarawska
Fragment książki ''Niemożliwi Detektywi: Nadziana drożdżówka'', Wydawnictwo Wilga

Kilka tygodni wcześniej Blanka, Bernard i Bajorek – którego dziś oczywiście nie było w szkole – niechcący poznali się bliżej. Wcześniej ani do głowy by im nie przyszło, żeby się do siebie choćby odezwać, tamtego dnia jednak pozostali uczniowie wyjechali na wycieczkę szkolną razem z wychowawczynią.

Trójka bohaterów: B•B•B, do tej pory zupełnie sobie obcych, nieoczekiwanie musiała dać sobie radę z podejrzanym łysym dryblasem […]. Poradzili sobie koncertowo, […], a przy okazji przekonali się, że całkiem nieźle im się współpracuje.

Pewnego dnia Bernard, jedząc drożdżówkę na przerwie śniadaniowej, omal nie łamie sobie zęba. Okazuje się, że w słodkim ciastku znalazło się coś dziwnego – nieregularny krążek z dziwnymi symbolami. Dla nieformalnych klasowych detektywów tajemnicze znalezisko staje się impulsem do rozpoczęcia nowego śledztwa. Czeka ich wielopiętrowa zagadka...


Właśnie, z każdą stroną czy rozdziałem sprawa coraz bardziej się komplikuje. Niczym w klasycznym kryminale, gdy niektóre pytania doczekują się odpowiedzi, na ich miejsce pojawiają się kolejne zmuszające bohaterów i czytelników do wytężenia szarych komórek metodą dedukcji. Książka jest swego rodzaju literackim odpowiednikiem przygodówki.

Poza osadzoną w ''podstawówkowych'' klimatach wciągającą przygodą oraz nauką logicznego myślenia lektura ''Niemożliwych Detektywów'' to również istna kopalnia wiedzy z różnych szkolnych przedmiotów, a także zbiór ciekawostek o świecie. Śledząc losy B•B•B, czyli trio uczniów z VB, można też odkryć, jak mądrze używać smartfona i internetu.
Patrycja Zarawska
Fragment książki ''Niemożliwi Detektywi: Nadziana drożdżówka'', Wydawnictwo Wilga

– Srebrny? – zainteresował się z miejsca Bajorek. Wyciągnął rękę, wziął od Bernarda krążek i potrzymał go przez chwilę w drugiej dłoni. – Tego nie jesteśmy pewni – wtrąciła Blanka. – Żeby to sprawdzić, potrzebowalibyśmy omomierza. Bajorek zrobił swoją typową minę totalnego nieogara. – To takie małe urządzenie do mierzenia oporu prądu elektrycznego – wyjaśniła pośpiesznie.

Wbrew pozorom, napisanie powieści dla dzieci to nie łatwizna. Nawet doświadczony pisarz może mieć z tym kłopot, ponieważ musi przestawić mentalną zwrotnicę, aby mówić, myśleć i zachowywać się jak dziecko. Patrycji Zarawskiej ta sztuka udała się wzorowo, przez co powstała dostosowana do wrażliwości dzieci książka w ''szkolnym'' języku.
Powieść dla najmłodszych nie miałaby tego magnesu, gdyby nie operowała też obrazem. Ilustratorem kolejnego tomu ''Niemożliwych Detektywów'', tak samo jak pierwszej części cyklu, jest ceniony grafik Tomasz Minkiewicz. Czarno-białe rysunki, będące graficznym skrótem opowieści, uzupełniają tekst, oddając charakter wydarzeń i emocje postaci.

Jeśli więc pociecha ma naturę zadającego nieustannie setki pytań ''dociekacza'', a rodzic szuka dobrego materiału na jej pierwsze samodzielne kontakty z literaturą, to wybór ''Niemożliwych Detektywów'' może okazać się strzałem w dziesiątkę. Rozpoczęty w tym roku cykl powieściowy to zasługa znawców dziecięcych umysłów z Wydawnictwa Wilga.

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Wilga