500+ tylko chwilowo "rozwiązało problem". Te dane pokazują, że trwamy w kryzysie

Sukces 500+ okazał się tylko pozorny i chwilowy
Sukces 500+ okazał się tylko pozorny i chwilowy Fot. Flickr / Kat Grigg
Rafał Mundry jest ekonomistą z Uniwersytetu Wrocławskiego. Na Twitterze przeanalizował, ile dzieci urodziło się w Polsce od stycznia do lipca 2018 roku. Nie da się ukryć, że dane od razu przywołują pytanie o 500 plus.


Odkąd PiS wprowadził 500 plus, nie milkną dyskusje o zasadności i efektach programu. Jedni wskazują, że dzięki temu standard życia tysięcy dzieci w Polsce podniósł się, inni podają przykłady zachowań patologicznych spowodowanych przypływem gotówki.


Polska w kryzysie demograficznym
Dane demograficzne na razie są trudne do zmierzenia, potrzeba na to więcej czasu. Można jednak ocenić wymiar socjalny programu. Według najnowszych danych GUS-u od stycznia do lipca 2018 roku spadek urodzeń względem poprzedniego roku wyniósł 5,5 tys. – do lipca urodziło się 229,7 tys. dzieci. Rok temu było ich 235,2 tys.

W marcu 2018 roku, czyli 2 lata od wprowadzenia programu, minister Elżbieta Rafalska powiedziała, że ponad 403 tys. urodzeń w 2017 roku to "mierzalny efekt" wprowadzenia 500 plus. Chyba trochę innego zdania jest GUS, który w opracowaniu dotyczącym sytuacji demograficznej do 2017 roku o programie nie wspomina.

– Urodzenia są kluczowym czynnikiem wpływającym na liczbę i strukturę ludności. Aby zapewnić stabilny rozwój demograficzny kraju, to w danym roku na każde 100 kobiet w wieku 15-49 lat powinno przypadać średnio co najmniej 210-215 urodzonych dzieci, obecnie przypada ok. 145 – czytamy w raporcie.

Kogo zachęciło 500 plus?
Młodzi ludzie coraz później decydują się na dzieci. Co nie wydaje się dziwne, biorąc pod uwagę, że coraz trudniej przed 30. rokiem życia zdobyć stabilną pracę, nie wspominając o kupnie mieszkania i zapewnieniu rodzinie dobrych warunków.

W rozmowie z money.pl prof. Irena Kotowska powiedziała, że spodziewała się, że efekty 500 plus będą krótkoterminowe. Dodała, że program wpłynął raczej na tych, którzy planowali kolejne dziecko (przyspieszył decyzję), nie wpłynął jednak na liczbę pierwszych urodzeń.

– Wniosek jest prosty i dość oczywisty – skoro liczba urodzeń pierwszych dzieci w rodzinach spada, w następnych latach spadnie też liczba urodzeń drugich, trzecich i kolejnych w rodzinie. Dane GUS jasno wskazują, że wiek kobiet decydujących się na dziecko systematycznie rośnie, a co za tym idzie, spada też statystyczna szansa na posiadanie kolejnych dzieci – czytamy w artykule Jacka Bereźnickiego na money.pl.
Źródło: money.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć