Myślisz, że syrop otwarty rok temu pomoże ci również tej jesieni? Jesteś w błędzie

Jak długo syropy na kaszel zachowują swoje właściwości?
Jak długo syropy na kaszel zachowują swoje właściwości? Fot. zneb076 / 123RF
Chociaż pewnie jeszcze wszyscy żyjemy wspomnieniami upalnych dni i ciepłych wieczorów, to za oknem... pogoda daje nam do zrozumienia, że pora odkopać swetry, a już za chwilę przypomnieć sobie o szalach i czapkach. Jesień to niestety również czas kataru i kaszlu...


Tak, to ten moment, gdy warto zajrzeć w szafki i przejrzeć terminy przydatności syropów, które są najpopularniejszym lekiem w przypadku kaszlu. Szczególnie gdy mamy małe dzieci.

Nie każdy kaszel wymaga wizyty u lekarza, często radzimy sobie z nim sami. Nasz organizm poprzez kaszel oczyszcza drogi oddechowe z różnych zanieczyszczeń.

Syropy na kaszel – terminy przydatności
Warto pamiętać, że znaczenie ma nie tylko data upływu przydatności, ale również, to kiedy produkt otworzyliśmy. Na stronie mamabezrecepty.pl możemy przeczytać, że im mniejsze stężenie cukru w syropie, tym większe ryzyko namnażania drobnoustrojów, a im mniej konserwantów, tym krótszy termin przydatności po otwarciu buteleczki.

Ważny jest również sposób przechowywania (np. dokręcanie nakrętki, niewystawianie na działanie światła) oraz pobierania leku, które może zanieczyszczać płyn drobnoustrojami. Dlatego, jeżeli mamy wątpliwości, czy syrop otwarty rok temu zachował swoje właściwości, to lepiej go nie używać.

Na wspomnianej stronie pojawił się również przegląd syropów na kaszel suchy i mokry, który każdy z nas może kupić bez recepty w aptece. Oto kilka najpopularniejszych produktów i okres i ważności po otwarciu butelki.

Pulneo krople – 1 rok od otwarcia.

Fosidal syrop – po pierwszym otwarciu butelki lek zachowuje trwałość przez 6 miesięcy.

Flegamina syrop/krople – okres ważności po pierwszym otwarciu butelki to 28 dni.

Flegatussin syrop – brak danych na opakowaniu/w ulotce. Jedyna informacja to: Nie stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i butelce. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Flavamed syrop – 6 miesięcy.

Mucosolvan Mini syrop – 6 miesięcy.

Mucosolvan syrop – 12 miesięcy.

ACC Classic roztwór doustny – leku nie można przechowywać dłużej niż 18 dni po pierwszym otwarciu.

Hedussin – 3 miesiące od otwarcia.

Hederasal – do 3 miesięcy od pierwszego otwarcia.

Herbapect syrop – ważny przez 24 miesiące od otwarcia.

Drosetux – do końca daty ważności umieszczonej na opakowaniu.

Junior Angin – 14 dni od otwarcia.

Supremin – do końca jego daty ważności.

Theraflu kaszel syrop – do 6 miesięcy po otwarciu.

DexaPico – brak danych na opakowaniu.

DexaPini – brak danych na opakowaniu.

Bronchicum N – 6 miesięcy.

Jak sobie radzić z kaszlem?
1. Obfite pojenie – szczególnie istotne przy kaszlu suchym, ponieważ pomaga złagodzić drapanie w gardle, nawilża śluzówkę.
2. Wilgotne powietrze – suche powietrze zawsze nasila kaszel i podrażnia śluzówkę. W celu zwiększenia wilgotności w pokoju można użyć specjalnego nawilżacza, jeśli go nie posiadamy, wystarczy położyć mokry ręcznik na gorącym kaloryferze.
3. Oklepywanie – wykonujemy je regularnie, kilkukrotnie w ciągu dnia. Dziecko powinno być ułożone na kolanach osoby oklepującej, dobrze, gdy głowa jest nieco niżej, co ułatwia odkrztuszanie.
4. Pozycja półleżąca – ułatwia oddychanie podczas snu i wypoczynku.
5. Inhalacje – nawilżają śluzówkę i pomagają w odkrztuszaniu wydzieliny. Jeśli w domu brak profesjonalnego inhalatora z możliwością nebulizacji, można posadzić dziecko nad miską z parującą, gorącą wodą. Wszelkie olejki eteryczne można dolewać, tylko mając pewność, że dziecko nie jest na nie uczulone.


Kiedy udać się do lekarza?
1. Jeśli kaszel występuje u noworodka lub niemowlaka.
2. Kiedy kaszel utrudnia oddychanie, powoduje duszności, uniemożliwia sen.
3. Choroba minęła, a kaszel pozostał.
4. Gdy występuje także wysoka gorączka.
5. Jeśli katar występuje podczas kontaktu z potencjalnymi alergenami (pożywienie, sierść).


Jeżeli macie w domu przeterminowane leki, pamiętajcie, by nie wyrzucać ich do śmieci, a odnieść do apteki. Farmaceuta odda je do utylizacji. A teraz życzymy wam dużo zdrowia!
Źródło: mamabezrecepty.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE