Aż 250 tys. rodzin wkrótce może stracić 500+. Rafalska studzi emocje

Płaca minimalna a program Rodzina 500 Plus.
Płaca minimalna a program Rodzina 500 Plus. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
Dyskusja wokół programu 500+ nie cichnie. W mediach pojawiły się informacje, że wkrótce najbiedniejsze rodziny, w tym rodzice samotnie wychowujący dzieci, mogą stracić prawo do pobierania świadczenia. Głos w sprawie zabrała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska, która zapewnia, że to tylko niepotrzebne straszenie ludzi.


Płaca minimalna a 500+
Jak podaje RMF24, Rafalska sama nie wie, skąd informacje, że podniesienie płacy minimalnej wpłynie na program 500+. – Jesteśmy w trakcie zbierania wniosków na nowy okres zasiłkowy. Rodziny dostaną decyzję, dzięki której do 30 września 2019 roku będą otrzymywały świadczenia. Dochód będzie liczony na podstawie 2017 roku i płacy minimalnej z tego roku – wyjaśnia.

– Jak słucham tych rozważań na temat wpływu minimalnego wynagrodzenia na utratę prawa do świadczenia, to mam wrażenie, że chyba niektórzy powariowali. Czy my nie chcemy, żeby rosły wynagrodzenia? Oczywiście, że chcemy. Dla ludzi, którzy najmniej zarabiają, to jest kluczowe – dodaje minister.

Przypomnijmy, że z obecnych wyliczeń wynika, że podniesienie płacy minimalnej spowodowałoby, że aż 250 tys. rodzin straciłoby prawo do pobierania świadczenia.

Zasady programu 500+
Obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko bez uwzględniania dochodów. Kryterium dochodowe bierze się pod uwagę jedynie w przypadku rodzin z jednym dzieckiem. Wynosi ono 800 zł lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego.
Źrodło: RMF24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE