Dyskusja o in vitro przed szpitalem św. Zofii. Padły ważne słowa

Rafał Trzaskowski zapowiedział przedłużenie programu in vitro
Rafał Trzaskowski zapowiedział przedłużenie programu in vitro Fot. Pixabay.com
Rafał Trzaskowski w czasie spotkania z dziennikarzami przed Szpitalem św. Zofii zapowiedział rozszerzenie miejskiego programu in vitro na 1800 par. W czasie konferencji zwrócił się też do swojego kontrkandydata, Patryka Jakiego, który ostatnio zadeklarował, że w sprawie in vitro będzie kierował się wskazaniami Kościoła.


Na konferencji Trzaskowskiemu towarzyszyły m.in. Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy oraz dr hab. Monika Adamczyk-Popławska, biolog Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Stowarzyszenia "Nasz Bocian", prywatnie mama dziecka z in vitro.


Trzaskowski przed kamerami zapewnił, że miejski program in vitro, który powstał po tym, jak rząd PiS nie przedłużył rządowego programu wsparcia dla rodzin niepłodnych, będzie kontynuowany.

– Zawsze staraliśmy się, żeby jak największa liczba rodzin miała szanse na szczęście. Wprowadziliśmy program in vitro. Niestety ten program został przez rząd PiS i Patryka Jakiego skasowany. I dlatego miasto Warszawa wzięło na siebie ciężar finansowania programu – mówił kandydat na prezydenta stolicy.

"Jaki posłucha Episkopatu"
Zadeklarował, że jeśli zwycięży w wyborach, program będzie nie tylko kontynuowany, ale zostanie rozszerzony tak, aby pomoc mogła uzyskać jak największa liczba rodzin. Trzaskowski zwrócił uwagę, że stanowiska kandydata PiS, Patryka Jakiego, w tej kwestii jest całkowicie odmienne.

– Niestety mój konkurent w tej sprawie cały czas kluczy. Głosował za likwidacją ministerialnego programu, a wczoraj wygłosił deklarację, z której jasno wynika, że wiążące będzie dla niego stanowisko Episkopatu. A wszyscy wiemy, jakie jest to stanowisko – powiedział Trzaskowski.


Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, jasno powiedział, że "dopuszczenie in vitro nie może być akceptowane". Kościół Katolicki uważa zresztą stosowanie metody sztucznego zapłodnienia za grzech przeciwko świętości życia ludzkiego.

– Czy prezydent Warszawy będzie się słuchał Episkopatu albo Jarosława Kaczyńskiego? Na to zgody być nie może, bo prezydent Warszawy musi słuchać warszawiaków, a nie Kościoła – podkreślił Trzaskowski.

Nawet 2,5 tys. rodzin
– 14 lat temu starałam się o dziecko. Wtedy in vitro nie było refundowane. Był to dla mnie trudny czas, bo in vitro jest bardzo trudną i wymagającą metodą, ale pragnienie posiadania dziecka pozwoliło mi przejść wszystkie te problemy. Niestety, jednym z problemów są finanse – powiedziała na konferencji Monika Adamczyk-Popławska ze Stowarzyszenia "Nasz Bocian".

Popławska zaapelowała o pomoc rodzinom zmagającym się z problemem niepłodności. – Za poprzedniego rządu był program ministerialny, który pomagał osobom niepłodnym. Niestety PiS nam ten program zabrał, nie dając nic w zamian (...) In vitro daje życie. Nie tylko nowemu dziecku, ale również rodzinie. Ponieważ niepłodność jest chorobą, która niejednokrotnie prowadzi do depresji – podkreśliła.

Do tej pory z miejskiego programu in vitro skorzystało 1000 par, efektem jest 300 ciąż. Trzaskowski chce rozszerzyć program do 1800 par. Zapewnia, że koszty nie powinny przekroczyć 10 mln złotych.

Szacuje się, że w stolicy jest około 2,5 tys. rodzin dotkniętych problemem niepłodności.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Bella Happy Pants 0 0Strach jest zaraźliwy. Psycholog: zanim zaczniesz tłumaczyć dziecku świat, przepracuj swoje lęki

B JAK BEZPIECZEŃSTWO, B JAK BELLA BABY HAPPY PANTS

0 0Dom najbezpieczniejszym miejscem? To mit – zobacz, ile zagrożeń czyha na twoje dziecko
0 0Znamy ranking dziecięcych imion pierwszej połowy 2019
0 0Tak po cichu odbiera się kobietom kontrolę nad porodem. Położna: "To będzie trauma"