Projekt PiS ws. emerytur dla matek może spalić na panewce. Pojawił się nowy pomysł

Wiek emerytalny kobiety byłby obniżany o dwa lata za każde dziecko
Wiek emerytalny kobiety byłby obniżany o dwa lata za każde dziecko Fot. kaparulin / 123RF
Do Sejmu trafiła petycja, której autor apeluje o wprowadzenie zmian w prawie emerytalnym. Domaga się skrócenia wieku emerytalnego dla wszystkich matek. Za każde "urodzone i wychowane" dziecko próg emerytalny kobiety obniżałby się o dwa lata.


– Dla zapewnienia zwiększenia liczby urodzeń podejmowane są programy, które nie są efektywne, dlatego należy otoczyć szczególną opieką matki, które urodzą i wychowają dzieci – pisze autor petycji.

W trosce o przyrost naturalny i dzietność Polek, wychodzi z propozycją wcześniejszej emerytury dla wszystkich kobiet posiadających dzieci. Mogłoby to być idealne uzupełnienie emerytur dla matek czwórki dzieci, które zapowiedział PiS w ramach programu "Mama Plus".

W trosce o "dobro narodu"
Autor argumentuje, że "każda kobieta, która urodzi dziecko, zostaje wyłączona z pracy zawodowej, wykonując obowiązki wychowania młodego pokolenia". Co prawda nie każda mama decyduje się na urlop macierzyński, wychowawczy czy odejście z pracy, jednak robi tak ogromna większość kobiet.

Jak podkreśla autor projektu, po okresie urlopu macierzyńskiego wiele kobiet nie może powrócić do pracy ze względu na likwidację miejsca pracy, stanowiska bądź zmiany kadrowe.

– Dlatego tak trudno są podejmowane decyzje o urodzeniu pierwszego dziecka, a jeszcze trudniej podjąć taką decyzję o urodzeniu kolejnych dzieci. Dlatego skrócenie czasu nabycia praw emerytalnych o 2 lata za każde urodzone i wychowane dziecko jest zasadne, celowe i niezbędne dla narodu polskiego – podsumowuje autor.


Petycja na razie trafiła do Sejmu. Teraz zajmie się nią Komisja do Spraw Petycji. Jeśli komisja zatwierdzi petycję, skieruje ją do dalszych prac w innych komisjach sejmowych.
Źródło: sejm.gov.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

Narodowe smażenie dzieci

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE