Kolejne dziecko w gliwickim oknie życia. Matka już teraz utrudniła adopcję

Pozostawiony kilkunastogodzinny chłopiec jest zdrowy.
Pozostawiony kilkunastogodzinny chłopiec jest zdrowy. Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
W nocy z niedzieli na poniedziałek policjanci otrzymali zgłoszenie o znalezieniu dziecka w gliwickim "oknie życia". Chłopczyk został natychmiast przebadany w szpitalu. Jest zdrowy, ale matka dziecka porzuciła go bez dopełnionych formalności. Co teraz stanie się z dzieckiem?

Noworodkiem natychmiast zaopiekowały się siostry zakonne
Gliwickie okno życia funkcjonuje w ośrodku opiekuńczo-leczniczym boromeuszek przy ul. Zygmunta Starego 2. To tutaj chwilę po urodzeniu pozostawiono chłopca. Siostry, dostosowując się do procedur, zadzwoniły na pogotowie, by dziecko zostało dokładnie przebadane.


Z badań wynika, że noworodek nie był narażony na niebezpieczeństwo ze strony opiekunów. Matce zatem pod względem prawnym nic nie grozi. Jest jednak inna kwestia, która niepokoi. Najlepsza nie jest sytuacja prawna dziecka.

Porzucony bez dopełnienia formalności, ma zmniejszona szansę na znalezienie nowego domu. Brakuje ważnego oświadczenia matki o zrzeczeniu się praw rodzicielskich i wyrażeniu zgody na adopcję. Oznacza to, że będzie długo oczekiwać na nową rodzinę.


Czemu matka nie zdecydowała się na pozostawianie dziecka w szpitalu?
Pamiętajmy, że matka zawsze może pozostawić dziecko w szpitalu – tam ma możliwość zrzeczenia się praw. Tę decyzję może podjąć zarówno przed porodem, jak i bezpośrednio po nim, ma na nią 43 dni. Z punktu widzenia dobra dziecka sytuacja, w której matka zostawia noworodka w szpitalu i zrzeka się praw rodzicielskich, jest najkorzystniejsza. Wiele kobiet nie zdaje sobie jednak sprawy, że istnieje możliwość skorzystania z takiej możliwości.

Wygląda na to, że anonimowe pozostawienie dziecka w oknie życia leży bardziej w interesie matki, nie dziecka. Mimo to dzieci pozostawionych w oknie życia wciąż przybywa. Zdarzają się nawet sytuacje, gdy znalezionych zostaje dwoje dzieci.
Źródło: dziennikzachodni.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE