Częsty i bardzo wstydliwy kło(pot). To, co jemy na co dzień, ma niebagatelny wpływ na jego nasilenie

Nadpotliwość, czyli nadmierne wydzielanie potu, to jedna z najbardziej wstydliwych przypadłości. Jej objawy zaostrza m.in. dieta obfitująca w pikantne potrawy, smażone dania i mocne napoje.
Nadpotliwość, czyli nadmierne wydzielanie potu, to jedna z najbardziej wstydliwych przypadłości. Jej objawy zaostrza m.in. dieta obfitująca w pikantne potrawy, smażone dania i mocne napoje. 123rf.com
Zabija pewność siebie, a latem staje się prawdziwą udręką. Nic dziwnego, bo kojarząc się z przykrym zapachem i brakiem higieny, utrudnia kontakty towarzyskie i zawodowe. Nadpotliwość, bo o niej mowa, to jedna z najbardziej wstydliwych przypadłości, na którą cierpi ok. 3 proc. populacji. Mimo najlepszych chęci i usilnych starań cierpiący z powodu nadmiernego wydzielania potu mają trudności ze znalezieniem skutecznego sposobu na ten uciążliwy problem.


Przyczyny intensywnego pocenia się są bardzo różne, począwszy od błahych typu nieodpowiedni ubiór, a skończywszy na poważnych takich jak choroby na czele chociażby z cukrzycą czy nadczynnością tarczycy. Dlatego, aby poradzić sobie z nadpotliwością, w pierwszej kolejności należy poznać jej przyczyny, a następnie dobrać odpowiednie leczenie, szczególnie gdy nadmierna aktywność gruczołów potowych ma związek z rozwojem konkretnego schorzenia.


Poza uzyskaną w gabinecie lekarskim diagnozą warto zwrócić uwagę na tzw. czynniki zaostrzające objawy, które być może same w sobie nie stanowią głównej przyczyny nadmiernej potliwości, natomiast ich obecność potęguje nieprzyjemne doznania. Do takich stymulatorów sprzyjających dokuczliwej potliwości należy chociażby dieta obfitująca w potrawy i napoje, których częste spożycie wpływa naturalnie na wydzielanie większej ilości potu u człowieka.

Wiadomo, że niektóre pokarmy przyspieszają krążenie, a co za tym idzie, podwyższają temperaturę ciała, co ludziom zmagającym się z problemem wilgotnych dłoni i spływających ze skroni strużek potu oczywiście nie służy. Zaliczyć do nich można wszelkie dania zawierające ostre i rozgrzewające przyprawy takie jak pieprz, chilli, cynamon czy imbir. Niepożądane skutki wywołuje też jedzenie cebuli, pora lub czosnku. Wszystkie te warzywa wzmacniają bowiem zapach potu. Przy jego nadprodukcji daje to więc wybuchową, bo niezbyt przyjemną dla nosa mieszankę.

Z codziennej diety warto zdecydowanie wykluczyć również smażone mięso oraz zupy gotowane na mięsnych wywarach, a także tłustą śmietanę oraz ciężkie zawiesiste sosy. Na czarnej liście przygotowanej z myślą o osobach borykających się z nadpotliwością powinny znaleźć się także niektóre napoje. Szczególnie mowa tu o trzech pozycjach: kawie, czarnej herbacie i alkoholu, które znane są z tego, że ich picie podnosi temperaturę ciała.


Jak go użytkować, aby osiągać najlepsze efekty? W początkowej fazie zaleca się codzienne stosowanie. Gdy wydzielanie potu już się ureguluje, dla całkowitej ochrony wystarczy użyć 1-2 razy w tygodniu, w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Należy stosować go wyłącznie na noc, tylko na czystą, osuszoną i zdrową skórę. Preparat można bez przeszkód nakładać na całe ciało (dłonie, plecy, stopy, twarz, pachwiny) w połączeniu z innymi dezodorantami i perfumami.

Artykuł powstał we współpracy z Odaban

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU