Szpital, który daje poczucie bezpieczeństwa. Sprawdź, czym wyróżnia się poród w tej warszawskiej placówce

Miejsce porodu można wybrać dowolnie — tu nie obowiązuje rejonizacja. Ale jak poznać dobrą porodówkę?
Miejsce porodu można wybrać dowolnie — tu nie obowiązuje rejonizacja. Ale jak poznać dobrą porodówkę? Fot. 123rf.com / Kati Finell
Kiedy skończysz czytać ten akapit, na świecie urodzi się 355 dzieci. W skali globalnej poród to jedna z najbardziej oczywistych, naturalnych rzeczy na świecie. Charakter tego zjawiska zmienia się o 180 stopni, kiedy zaczynamy postrzegać je z własnej perspektywy. Wtedy, mimo że w niemal identyczne pytania, lęki, obawy i nadzieje mają w tym samym momencie setki kobiet, dla każdej z nich poród będzie prawdopodobnie najbardziej osobistym i indywidualnym doświadczeniem w życiu. Nic więc dziwnego, że wybór szpitala, w którym będziemy rodzić, oraz osób, które będą nam wtedy towarzyszyć, jest jedną z decyzji, którym poświęcamy najwięcej uwagi.


Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć, zanim ostatecznie zdecydujemy się na konkretny szpital. Ich suma sprowadza się ostatecznie do jednego: wyboru miejsca, w którym będziemy czuć się bezpiecznie.

W przypadku oddziałów położniczych nie obowiązuje rejonizacja, więc teoretycznie na miejsce porodu można wybrać dowolną placówkę — publiczną czy prywatną. W praktyce zdarza się, że wcześniej zaklepane miejsce we wskazanym państwowym szpitalu wcale na przyszłą mamę nie czeka. Nie jest to oczywiście reguła, ale ewentualność, z którą, chcąc nie chcąc, należy się liczyć.

Poziom stresu towarzyszący nagłej zmianie planów nietrudno sobie wyobrazić. Nic więc dziwnego, że to właśnie gwarancja przyjęcia stała się kluczowym argumentem przytaczanym przez kobiety decydujące się na porody w szpitalach prywatnych. Ale nie jedynym. Jak pokazuje przykład warszawskiego Szpitala Medicover, w którym już w tym roku przyszło na świat 600 dzieci, lista przewag tego typu placówek może być bardzo długa.
Bezpieczeństwo dziecka — przede wszystkim
Warszawski Szpital Medicover to placówka spełniająca kryteria drugiego stopnia referencyjności. To oznaczenie nadawane placówkom posiadającym sprzęt i oddziały przystosowane do radzenia sobie w przypadku komplikacji przy porodzie.

Warto tu dodać, że Szpital Medicover to jedyny prywatny szpital o tak wysokim stopniu specjalizacji. Tylko w lipcu przyszło tam na świat ponad 100 maluchów. Tamtejsza porodówka dzieli piętro z Oddziałem Neonatologii i Intensywnej Opieki Nad Noworodkiem (NICU), dlatego w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów ze zdrowiem noworodka, dziecko cały czas znajduje się w zasięgu kilku kroków od łóżka mamy.


Na wyposażeniu szpitala znajdują się nowoczesne inkubatory oraz inkubatory transportowe, wielofunkcyjne respiratory do prowadzenia oddechu zastępczego z opcją wentylacji, SIPAP Infant Flow, czyli aparat do wspomagania oddechu noworodków metodą nieinwazyjną, przyłóżkowy aparat RTG czy mobilny ultrasonograf z kolorowym Dopplerem.

To tylko kilka z przykładów wysokiej klasy aparatury, dzięki której Szpital Medicover świetnie radzi sobie z przyjęciami wcześniaków. W 2007 urodziły się tam maluchy, które w łonach mam przebywały zaledwie 25 i 26 tygodni. W trakcie swoich pierwszych godzin na świecie ważyły zaledwie 930 i 910 gramów.

Komfort mamy — nie mniej ważny
Perfekcyjne zaplecze medyczne — to czynnik decydujący, jeśli chodzi o miejsce porodu. Mając pewność, że maluch zaraz po urodzeniu będzie miał zapewnioną najlepszą możliwą opiekę, można skupić się na kwestiach, które sprawią, że poród będzie dla przyszłej mamy przeżyciem wyjątkowym — i to w najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Znaczenie słów “komfortowy poród” może być rozumiane na kilka sposobów, dlatego nie warto wierzyć na słowo zapewnieniom na stronach internetowych czy nawet rekomendacjom znajomych. Odwiedziny na oddziale, zasypanie personelu dziesiątkami pytań i otrzymanie kompetentnych, wyczerpujących odpowiedzi — to pierwszy test, jakiemu należy poddać wybrane placówki.
W Szpitalu Medicover każda przyszła mama przed wyborem oferty spotyka się z doradcą, który oprowadza ją po oddziale, pokazuje sale porodowe, poznaje z lekarzami i położnymi oraz informuje szczegółowo o wszystkich usługach dostępnych w ramach różnych pakietów porodowych.

Niezależnie od wybranej opcji, każdy poród w Szpitalu Medicover może być porodem rodzinnym. Partner lub inna bliska osoba może towarzyszyć przyszłej mamie niemal cały czas, zarówno w trakcie porodu, jak i bezpośrednio po nim. Wspólny pobyt na terenie szpitala mamy i taty nie jest problemem.

Podobnie bezproblemowo, ze strony personelu szpitala, przebiegają niezbędne przygotowania do akcji porodowej: lekarze i położne udzielają pacjentkom wyczerpujących informacji, upewniając się, że podejmowane działania są zgodne z ich wcześniejszymi życzeniami. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że nie wszystkie okoliczności porodu da się wcześniej przewidzieć, zespół Szpitala Medicover jest w ciągłej gotowości: na oddziale nieustannie czuwa anestezjolog, który w każdej chwili może podać znieczulenie.

Bezpośrednio po porodzie, młode mamy mogą spodziewać się wizyty rehabilitanta, który zbada mięśnie dna miednicy i zaleci najlepsze sposoby na szybki powrót do formy, a także — w razie potrzeby — konsultantki od snu dziecka oraz specjalistki od laktacji.

Poród dopasowany do oczekiwań — na taki zasługuje każda mama. W Szpitalu Medicover każda może być go pewna.

Więcej informacji na www.porody.medicover.pl

Artykuł powstał we współpracy z Medicover.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE