Poważny problem, który powraca jak bumerang. Jak skutecznie chronić przed wszawicą swoje dziecko?

123rf.com
Chociaż wiele osób żywi przekonanie, że to relikt poprzedniej epoki, prawda jest jednak zupełnie inna. Wciąż atakuje i to zarówno w dużych miastach, jak i na wsiach. Szczególnie upodobała sobie dziecięce główki, stąd jej wylęgarniami stają się żłobki, przedszkola i szkoły podstawowe. Wszawica, o której mowa, to nadal powracający jak bumerang problem wśród małych dzieci.


Wywołana przez wszy choroba pasożytnicza objawia się powodowanym ukłuciami świądem okolicy potylicznej i skroniowej. W przypadku niepodjęcia leczenia wskutek intensywnego drapania skóry tworzą się na głowie rany, w których niekiedy dochodzi do zakażeń bakteryjnych. Tym infekcjom czasami towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych szyjnych.

W jaki sposób maluchy padają ofiarą wszawicy głowowej? Pasożyty przenoszą się na zdrowe dziecko przez bezpośredni kontakt z włosami zakażonego dziecka. Rozprzestrzenianiu się wszy sprzyjają głównie duże skupiska ludzi. Poza placówkami dla dzieci ryzyko zarażenia rośnie w środkach komunikacji zbiorowej czy w miejscach, gdzie odbywają się imprezy masowe.

Dzieci najczęściej zarażają się od swoich rówieśników. Pasożytnicze insekty ''szukają'' kolejnych małych nosicieli często na koloniach i obozach. Obok bezpośredniego kontaktu przenoszą się także za pośrednictwem zarażonej odzieży, ręczników, pościeli i przyborów do czesania włosów. Rzadko, ale zdarzają się również przypadki ich roznoszenia przez komary.

JAK ZAPOBIEGAĆ WSZAWICY?

• Unikać kontaktu z włosami innych dzieci.

• Wyposażyć dziecko w osobiste przybory do czesania i pilnować, aby nie korzystało z grzebienia innych dzieci.

• Przeglądać włosy dziecka przynajmniej raz w tygodniu w poszukiwaniu gnid (jaj pasożyta) i dorosłych osobników, szczególnie po powrocie dziecka z kolonii czy wycieczki szkolnej.

• Dbać o higienę włosów, myjąc włosy dziecka nie rzadziej jak 2 razy w tygodniu.

• Na wyjazd dziecka na kolonie, wycieczkę lub obóz warto wyposażyć malucha w zwalczający wszy preparat

Co jednak robić, gdy doszło już do zarażenia? Wszawicę leczy się miejscowo dostępnymi w aptekach specjalnymi preparatami. Zawierają one takie substancje jak: pyretroidy, dimetikon, cyklometicon i 1,2-Oktanodiol.


Pyretroidy to należące do pestycydów środki silnie trujące dla wszy. Działając toksycznie na układ nerwowy owadów, wywołują u nich pobudzenie, paraliż i śmierć. Obecnie ich skuteczność szacuje się na ok. 70 proc., ponieważ przez lata stosowania insekty częściowo się na nie uodporniły. Z uwagi na swoje właściwości drażniące skórę nie mogą być stosowane u dzieci poniżej 3 roku życia.

Dimetikon to bezwonny i bezbarwny olej polimetylosilikonowy, który ze względu na swoje minimalne napięcie powierzchniowe wnika w przetchlinki oddechowe pasożyta, zaburzając jego gospodarkę wodno-gazową. Po 10 minutach od jego zastosowania wszy oraz ich jaja giną.
Cyklometikon ma natomiast unikalne właściwości, dzięki którym rozpuszczane są substancje przytwierdzające gnidy do włosów. Preparat pozwala unikać związanego z objawami wszawicy żmudnego wyczesywania włosów. Wystarczy umyć włosy zwykłym szamponem, aby po kuracji pozbyć się jaj pasożytów.

1,2-Oktanodiol z kolei przyczynia się do usunięcia woskowej warstwy pokrywającej powierzchnię wszy. Zaburzając działanie pancerza, powoduje odwodnienie i śmierć́ zarówno formy dorosłej, jak i larwalnej wszy.

Optymalną skutecznością w eliminacji wszawicy, co potwierdzają badania kliniczne, wyróżniają się nowoczesne preparaty, czyli takie, które z jednej strony zawierają w swoim składzie cyklometikon, dimetikon i oktanodiol, a z drugiej nie narażają dzieci na drażniące działania, jakimi charakteryzują się pyretroidy. Można je zatem stosować już u dzieci od 6 miesiąca życia. Więcej informacji o leczeniu wszawicy znajduje się na tej stronie.

Artykuł powstał we współpracy z Hedrin

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE