Właśnie opublikowano wyniki matur. Obnażyły kondycję polskiego szkolnictwa

Wyniki matur 2018.
Wyniki matur 2018. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Wyniki majowych egzaminów przedstawił dziś na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Do egzaminu maturalnego przystąpiło w maju tego roku około 247 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników. Jaki procent maturzystów nie poradziło sobie z egzaminem dojrzałości?

Dzisiaj nadszedł dzień, w którym maturzyści mogli sprawdzić swoje indywidualne wyniki w systemie informatycznym macierzystej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Świadectwo dojrzałości uzyskało 79,7%. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 14,8% nie zdało jednego przedmiotu, ale mają prawo do poprawki w sierpniu.

Jakie statystyki?
Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 85,3%, a prawo do poprawki ma 10,6%. Z absolwentów techników zdało maturę 69,6%, a prawo do poprawki ma 22,3%.

Dla porównania w 2017 78,5% uczniów zdało maturę, 14,8% musiało poprawić, a 6,7% absolwentów liceów nie zdało egzaminu dojrzałości. To pokazuje, że mimo wielu obaw, reforma szkolnictwa nie wpłynęła na polepszenie wyników, osiąganych przez uczniów na egzaminach maturalnych.

Tegoroczni maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych: z polskiego i języka obcego. Abiturienci musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić jeszcze do pięciu takich egzaminów.
Jakie są progi?
Przypomnijmy, aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30%. punktów możliwych do zdobycia. W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego. Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.


Od wyników można się odwołać
Maturzyści będą mogli się odwołać od wyniku matury. Postępowanie jest dwuinstancyjne. Kwestionowany przez maturzystę wynik będzie weryfikowany w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, a jeżeli nadal będzie kwestionowany, można się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.


Źródło: wiadomosci.onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE