Tata w pracy ma "taryfę ulgową"? Prosty eksperyment pokazał, jak jest naprawdę

Mężczyźni z dziećmi łatwiej otrzymują pracę
Mężczyźni z dziećmi łatwiej otrzymują pracę Fot. 123rf.com
Cały czas trwa dyskusja o sytuacji matek na rynku pracy. Kobietom trudniej znaleźć zatrudnienie, trudniej je utrzymać, a najtrudniej wrócić po urlopie macierzyńskim do pracy. Okazuje się, że także sytuacja ojców na rynku pracy ulega zmianie. Ale w tym przypadku – na lepsze.

Eksperci z amerykańskiego Uniwersytetu Cornella udowodnili to poprzez prosty eksperyment. Do wybranych pracodawców rozesłali kilka wersji fałszywych CV. Życiorysy były niemal identyczne, różniły się tylko tym, że w jednej wersji jako kandydatka figurowała matka, w drugiej – bezdzietny mężczyzna lub bezdzietna kobieta, a w trzeciej – ojciec.

Fakt posiadania dzieci był zaznaczony w CV przez podanie informacji, że potencjalny pracownik jest członkiem stowarzyszenia rodziców i nauczycieli – tworu podobnego do naszej szkolnej rady rodziców.

Okazało się, że panowie, z życiorysów których wynikało, że są ojcami, byli chętniej zapraszani na rozmowy niż bezdzietni mężczyźni. Z kolei kobiety, które w CV zawarły informację o potomstwie, były rzadziej zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne niż ich bezdzietne koleżanki.

Pracodawcy, którzy uczestniczyli w w eksperymencie, ocenili, że ojcowie są bardziej pożądanymi kandydatami na wolne stanowisko niż matki lub mężczyźni nieposiadający dzieci.

Co ciekawe, ojcom częściej i łatwiej wybaczano np. spóźnienia do pracy. Matki i bezdzietni panowie nie mogli liczyć na taką taryfę ulgową.

Różni się także płaca
– Podczas gdy różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn zmniejsza się, różnica w wynagrodzeniach związana z rodzicielstwem rośnie – twierdzi Michelle J. Budig z Uniwersytetu Massachusetts-Amherst.

Z prowadzonych przez 15 lat badań wynika, że mężczyzna, który ma dziecko lub dzieci zarabia średnio o 6 proc. więcej niż bezdzietny mężczyzna. Z kolei w przypadku kobiet jest – znów – całkowicie odwrotnie – z każdym kolejnym dzieckiem jej wynagrodzenie spada o około 4 proc.


Do podobnych wniosków doszli badacze z Cornell, którzy wykazali, że pracodawcy są gotowi zaproponować ojcom wyższą pensję niż mężczyznom bedzietnym lub kobietom w ogóle.

Rodzicielstwo poprawia wydajność
Naukowcy z Clark University udowodnili z kolei, że obowiązki rodzicielskie pozytywnie wpływają na wyniki pracy m.in. managerów. Bycie rodzicem pozwala rozwinąć takie umiejętności, jak zdolność do negocjacji i kompromisu, umiejętność rozwiązywania konfliktów, zarządzania czasem, cierpliwość i wielozadaniowość.

Wyniki tych badań dotyczą też kobiet. Pracodawcy przyznają, że kobiety, które posiadają dzieci, faktycznie są lepiej zorganizowane, a wielozadaniowość to ich drugie imię. Mimo to, matki nadal przegrywają ze stereotypowym postrzeganiem ich jako "problematycznych pracowników".
Źródło: businessinsider.com.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE