Zamiast złościć się na dziecko, zrób tę jedną rzecz. Ten sposób pokochali rodzice

Krzyk nie działa. Pamiętaj.
Krzyk nie działa. Pamiętaj. 123rf.com
Zdarza ci się krzyknąć na dziecko? Wrzeszczysz i nic z tego nie wynika, a ono nie tylko nie słucha, ale zaczyna się złościć i odsuwać. W efekcie narasta konflikt rodzic-dziecko i pojawia się nerwowa atmosfera w domu. Jak przerwać to napięcie? Jest jedna skuteczna metoda, które pomoże ci się uspokoić.

Spytaj siebie, dlaczego i w jakich sytuacjach krzyczysz
Zastanawiałeś/aś się kiedyś nad powodami, przez które krzyczysz w swoim domu? Domyślam się, że zwykle robisz to, bo dzieci się kłócą, bo nie robią tego, o co ich prosiłaś/eś, nie słuchają, są za głośno, są niesforne, bo się o nie boisz.

Skupiamy się na dzieciach, na tym, co robią, a czego nie robią. Gdzie ty, rodzicu, jesteś w tym scenariuszu? "Co ja robię?" – zadałeś sobie kiedykolwiek to pytanie? Być może nieświadomie, ale jednak bierzesz udział w tym, co się dzieje w relacji rodzic-dziecko.

Metoda z krokiem w tył
Aby nerwowa rozmowa nie wkroczyła w stan krytyczny i nie skończyła się wybuchem, zrób krok w tył, w sensie fizycznym i emocjonalnym. Ten jeden krok to komunikat: "twoje zachowanie mnie zdenerwowało, potrzebuję się uspokoić, bo nie chcę na ciebie krzyczeć. Wrócę do ciebie za chwilę, gdy trochę ochłonę". To daje przestrzeń na wyciszenie emocji.


To emocjonalny, ale też dosłowny krok w tył – tymczasowe zwiększenie dystansu między dzieckiem a rodzicem, odsunięcie się, wyjście z pomieszczenia. Zanim się wycofasz, dziecko musi usłyszeć bezpieczny komunikat o tym, że musisz pobyć sam/a.

Ten czas, w którym rodzic "wychodzi" z kontaktu z dzieckiem, powinien wykorzystać na to, by się uspokoić. Pomocne mogą być: krótki spacer, wyjście na powietrze, włączenie uspokajającej muzyki, policzenie do dwudziestu, wypicie szklanki zimnej wody, głębokie oddechy.

Krzyk skierowany w stronę dziecka to zawsze oznaka naszej bezsilności, bezradności i naszej słabości. Wywołuje agresję, uczucie lęku i strachu. Krzyk powoduje, że w przyszłości nasze dziecko też zaczyna w taki sposób się komunikować. Musimy pamiętać, że dzieci są naszym lustrzanym odbiciem. Chłoną wszystko jak gąbka.

Znacie inne metody na zapanowanie nad własną złością?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE