Pierwsza podróż do najsłynniejszego miasta na pustyni. Te miejsca musisz obowiązkowo odwiedzić

Co warto zwiedzić na rodzinnych wakacjach w Dubaju? Na zdjęciu panorama słynnej metropolii Zjednoczonych Emiratów Arabskich
Co warto zwiedzić na rodzinnych wakacjach w Dubaju? Na zdjęciu panorama słynnej metropolii Zjednoczonych Emiratów Arabskich Fot. Simon Bierwald / Wikimedia Commons
Mówi się o nim, że to miejsce, które można odwiedzić wielokrotnie i za każdym razem zawsze zobaczy się coś nowego albo przeżyje się kolejną niezapomnianą przygodę. Dubaj, najludniejsze miasto Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a zarazem najbogatsza metropolia leżąca na Bliskim Wschodzie, nieustannie prężnie się rozwija, rozbudowując swoją bazę turystyczną, z której zresztą słynie na cały świat.


Nowoczesność połączona z tradycją, innowacyjne biznesy w otoczeniu bezcennych zabytków, wyrastające jak grzyby po deszczu w pustynnej scenerii imponujące wieżowce, wielkie centra handlowe, komfortowe hotele oraz gigantyczne parki rozrywki. W takim mieście jak Dubaj nie sposób się nudzić, a wręcz ma się dylemat, gdzie skierować swoje kroki. Prezentujemy 5 miejsc, które należy koniecznie odwiedzić, zwłaszcza gdy jest to wasza pierwsza podróż do tego miasta.

Meczet Jumeirah

Jeden z największych meczetów w Dubaju, którego wyróżnia to, że jako jedyny otwiera swoje podwoje dla turystów i osób innego wyznania niż muzułmańskie. Co więcej, we wnętrzu obiektu wolno robić zdjęcia, przy czym należy pamiętać o stosownym ubiorze (tradycyjne okrycia można wypożyczyć na miejscu). Wycieczki po świątyni organizuje regularnie w ramach polityki ''Otwarte drzwi, otwarte umysły'' Centrum Porozumienia Kultur im. Szejka Mohammeda, mające przybliżać zwiedzającym kulturę i religię islamu. Wybudowany w średniowiecznym stylu Fatimidów meczet robi na turystach ogromne wrażenie, zwłaszcza wieczorem o zachodzie słońca.

Burj Khalifa

Najwyższy budynek świata, będący wizytówką biznesowo-turystycznego oblicza Dubaju. Mierzący 829 metrów drapacz chmur liczy 240 kondygnacji, z czego 163 wykorzystywanych jest na cele użytkowe: mieszkalne, biurowe lub hotelowe. Na jego 122. piętrze gości przyjmuje najwyżej położona na świecie restauracja, z której rozpościera się niesamowity widok na cały Dubaj i okolice Zatoki Perskiej. Wybudowany w ciągu 5 lat wieżowiec może też poszczycić się najwyżej na świecie położonym basenem (76 piętro), tarasem widokowym (124 piętro) oraz meczetem (158 piętro). U jego stóp znajduje się wielka tańcząca fontanna, a tuż obok znane centrum handlowe Dubai Mall.

Bazar Złota

Inną wizytówką Dubaju są tradycyjne bazary tzw. suki. Wśród nich najmocniejszą markę wyrobił sobie Złoty Suk. Ten najsłynniejszy bazar leży w samym centrum biznesowej dzielnicy – Deiry. Jak wskazuje jego nazwa, tutejsi kupcy, rzemieślnicy i właściciele sklepów wyspecjalizowali się w produkcji i sprzedaży wyrobów ze złota. Na kipiącym od tego kruszcu targowisku znajdziemy praktycznie każdy rodzaj biżuterii, począwszy od kolczyków i pierścionków, poprzez wisiorki i naszyjniki, a skończywszy na bransoletach. Złote pamiątki można kupić po niższych cenach niż na europejskim rynku i zgodnie z tradycją bazarów zawsze można potargować się z wystawcami.

Stare Miasto Al Fahidi

Każdy, kto uwielbia zwiedzać zabytki, powinien podczas pobytu w Dubaju wstąpić do jednej z najstarszych części tego miasta – Al Fahidi. Zabytkowa dzielnica składa się z domków i uliczek będących śladem po dawnym mieście, którego początki związane były z połowem pereł. Można tu podziwiać zabytkową architekturę, która na zewnątrz ujawnia tradycyjne surowe oblicze, w środku zaś skrywa barwne i bogate wnętrze. Obecnie w większości obiektów mieszczą się kawiarnie, galerie sztuki i sklepiki. Na turystów zainteresowanych historią Złotego Miasta atrakcją będzie interaktywne muzeum Saruq Al-Hadid dysponujące przebogatą kolekcją eksponatów.

IMG Worlds of Adventure

Czym byłaby wizyta w Dubaju bez porządnej dawki rozrywki dla całej rodziny? W rankingu centrów rozrywkowych bardzo wysoko plasuje się IMG Worlds of Adventure, o którym mówi się jako arabskim odpowiedniku Disneylandu. Największy na świecie kryty park rozrywki zajmuje powierzchnię 40 tys. m. kw (to mniej więcej tyle, ile łącznie liczy 28 boisk piłkarskich). Kompleks składa się z pięciu stref tematycznych na bazie takich motywów jak kreskówki Cartoon Network, komiksy Marvela czy prehistoryczne stwory (dinozaury). Atrakcje stanowią przejażdżki kolejkami górskimi, projekcje w kinie 5D, spektakle dla dzieci oraz sklepy z ekskluzywnymi towarami.

Artykuł powstał we współpracy z Dubai Tourism

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE