Z polskiego genialni, ale ten przedmiot sprawił im trudność. Znamy wyniki egzaminu gimnazjalnego

CKE podała wyniki egzaminu gimnazjalnego 2018
CKE podała wyniki egzaminu gimnazjalnego 2018 Fot. Agencja Gazeta/Jakub Ociepa
Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie, którzy w kwietniu pisali test, już mogą poznać jego wyniki. CKE podała nie tylko, jakie wyniki osiągnęli uczniowie, ale też wykazała, że uczniowie z dużych miast poradzili sobie lepiej, niż ci ze wsi i małych miasteczek.

Jak podaje CKE, z testu z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 68 proc. punktów, z matematyki – 52 proc., z historii i wiedzy o społeczeństwie – 59 proc., a z przedmiotów przyrodniczych (czyli biologii, chemii, fizyki i geografii) – 56 proc. punktów.

Gimnazjaliści przystępowali też do egzaminu z wybranego języka obcego. Tutaj uczniowie mogli zdecydować też o wyborze poziomu – podstawowego lub rozszerzonego. Na testach pojawił się: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański i włoski. Najlepsze średnie wyniki uzyskali uczniowie, którzy pisali rozszerzony francuski, hiszpański i włoski – średnio po 78 proc. Przedmiotem, który sprawił gimnazjalistom najwięcej trudności i wypadł najsłabiej jest rozszerzony niemiecki – uczniowie uzyskali z niego średnio 42 proc. punktów.

Najwięcej uczniów przystąpiło do egzaminu z angielskiego. Wyniki z poziomu podstawowego to 68 proc., a z rozszerzonego – 52 proc. punktów.

Młodzież z miast zdolniejsza?
Centralna Komisja Egzaminacyjna przeanalizowała też wyniki egzaminu pod kątem lokalizacji szkoły. Powstały cztery kategorie: wieś, miasto do 20 tys. mieszkańców, miasto od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców i miasto powyżej 100 tys. mieszkańców.


Po przeanalizowaniu danych okazało się, że uczniowie ze szkół w dużych miastach (powyżej 100 tys.) na każdym z egzaminów uzyskali lepszy średni wynik, niż ci z mniejszych miast i miejscowości. Różnica sięgała od kilku do kilkunastu punktów.

Pożegnanie z gimnazjum
Tegoroczny egzamin gimnazjalny był przedostatnim takim testem w historii. Ostatni odbędzie się w roku szkolnym 2018/2019. Uczniowie, którzy idą już nowym trybem – i będą kończyć ośmioklasową podstawówkę – będą zdawać nowy test – egzamin ósmoklasisty.
Źródło: cke.gov.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE