Wakacje to najlepszy okres na... naukę. Ta metoda pozwoli najmłodszym szlifować ważną umiejętność

Materiał prasowy
Na naukę nigdy nie jest za późno, co nie oznacza, że powinniśmy z nią zwlekać. Dotyczy to zwłaszcza języka obcego, z którym warto oswajać się już od najmłodszych lat. Czemu? Bo umysł dziecka jest jak gąbka, stąd naturalnie i spontanicznie przychodzi mu zapamiętywanie angielskich czy zaczerpniętych z innych języków słówek. Jeśli połączymy to z ciekawą zabawą, to nic nie stoi na przeszkodzie, by nawet w czasie wakacyjnej laby wzbogacać ''osobisty słownik'' malucha.


Za takim podejściem przemawiają oceny ekspertów. Istnieje teoria, że mniej więcej pierwsze dziesięć lat życia stanowi najlepszy czas na naukę języka obcego. Narządy mowy są wówczas najbardziej plastyczne, co ułatwia dzieciom pierwsze próby mówienia w języku obcym. Nieprzypadkowo dziecko, które urodziło się za granicą, łatwiej opanuje język niż nastolatek, który dopiero rozpoczął z nim przygodę na kursach. Tym bardziej że po dwunastym roku życia ucho dziecka staje się wrażliwe wyłącznie na długość fal charakterystyczną dla języka ojczystego.

– Dzieci charakteryzują się spontanicznością, kreatywnością oraz ciekawością świata. Uczą się języka obcego głównie przez zabawę, czyli poprzez rymowanki, piosenki, taniec czy malowanie, co sprawia im dużą przyjemność. Właśnie wtedy zachodzi automatycznie proces przyswajania języka obcego – tłumaczy Monika Czajkowska-Bagińska, lektorka języka angielskiego. Dlatego też wakacje wypełnione od świtu do wieczora rozrywkami tak bardzo sprzyjają spontanicznej nauce.

Luźna atmosfera i spędzanie wolnego czasu w gronie rodziny czy rówieśników pomaga dziecku ''zanurzać się'' w języku i czerpać garściami ze słownictwa innych narodów. Wystarczy tylko odrobina pomysłowości i zaangażowania ze strony rodzica, by maluch złapał językowego bakcyla. Czytanie anglojęzycznych książek, oglądanie zagranicznych bajek, słuchanie obcych piosenek – każdy sposób jest dobry, by nowe słówka i zwroty utkwiły w pamięci pociechy.
Szczególnie pamięć wzrokowa potrafi być wspaniałym nauczycielem. To, co często gości przed oczami, zostaje przecież w głowie. Najprostszy przykład to podpisywanie najbliższego otoczenia po angielsku za pomocą np. małych karteczek. Taka filozofia nauki przyświeca chociażby marce odzieżowej Endo, która swoje koszulki dla najmłodszych ozdabia właśnie napisami w języku angielskim. Można mieć pewność, że złożone z obcych słówek chwytliwe hasło, jakie maluch nosi na siebie, zostanie z nim także po zdjęciu t-shirta.


Nauce poprzez modę i zabawę służy najnowsza odsłona kampanii ''Powiedz to po angielsku z Endo''. Znana z niebanalnych grafik i dużej dozy poczucia humoru firma wspiera naukę angielskiego jak zwykle w dowcipnym stylu. Na przygotowanych z myślą o specjalnej edukacyjnej kolekcji koszulkach znajdziemy takie sympatyczne i żartobliwe hasła jak ''Don’t talk to me Boo Bear!'', ''Made for cuddles'' czy ''The king is only one''.

W ramach kampanii Endo pragnie także wzmocnić świadomość rodziców na temat tego, jak istotną rolę w edukacji najmłodszych odgrywa kontakt z językiem obcym. Sieć odzieżowa stara się zaszczepić dorosłym myśl, że dzieci można zachęcić do poznania języka w przyjemnej, nieinwazyjnej formie samemu w domu, poprzez wspólne aktywności, proste zabawy czy chociażby podarowanie gustownego t-shirtu.

Aktywność ruchowa to zresztą nieoceniony patent na naukę języka obcego od najmłodszych lat. Skoro dzieci potrzebują ruchu dla zdrowia, to troszcząc się o ich fizyczny rozwój, można też prowadzić ''lekcje'' języka obcego zgodnie z metodą TPR – Total Physical Response (angażowania wielu zmysłów). Wszelkie gry ruchowe takie jak kalambury, rzuty do kosza z mówieniem określonych słów czy wystukiwanie rytmu podczas powtarzania słówek mogą służyć tej idei.

Z pełną kolekcją edukacyjnych ubranek domowych i wyjściowych Endo, podzieloną na kategorie w zależności od płci i wieku dziecka, można zapoznać się na oficjalnej stronie marki odzieżowej. W związku z najnowszą odsłoną kampanii promującej naukę języka angielskiego sklep przygotował też atrakcyjne rabaty na poszczególne ubranka.
Zobacz wszystkie filmiki edukacyjne na oficjalnym kanale Endo.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Endo.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...