Nowe badanie dla ciężarnych pomoże ocalić tysiące dzieci! Naukowcy znaleźli sposób na wykrycie zagrożenia

Badania krwi dotyczące rozwoju płodu przewidują wiek ciążowy i poród przedwczesny.
Badania krwi dotyczące rozwoju płodu przewidują wiek ciążowy i poród przedwczesny. Prawo autorskie: rafaelbenari / 123RF Zdjęcie Seryjne
Na całym świecie co roku około 15 mln wcześniaków przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Spośród nich aż milion umiera. W Polsce notuje się większy odsetek przedwczesnych porodów niż w innych krajach Unii Europejskiej. Naukowcy opracowali sposób, który ma zmniejszyć skalę problemu.

Co sprawia, że rodzimy wcześniaki?
Główne czynniki prowadzące do wcześniejszego porodu to wyczerpująca praca, stres, nadmierny wysiłek fizyczny, nadużywanie używek, nadwaga, a nawet zaniedbywanie higieny osobistej.

Być może już wkrótce przyszła mama będzie miała szansę dowiedzieć się dużo wcześniej, czy urodzi wcześniaka. Wszystko za sprawą ostatniego odkrycia. Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowują innowacyjne badanie krwi. Na razie test sprawdza się w 80 proc. przypadków – mierzy aktywność materiału genetycznego (RNA) trafiającego do krwiobiegu i ocenia ryzyka przedwczesnego porodu.

Jak to zbadano?
Badacze zaczęli pobierać próbki krwi od ciężarnych kobiet w każdym kolejnym tygodniu ciąży i sprawdzali, jaki wpływ mają zmiany poziomu RNA na wiek ciąży i szacowany termin porodu. Wyniki testów krwi były zbliżone do danych, które potwierdzono za pomocą badań ultrasonograficznych. Za ich pomocą z około 80 proc. skutecznością dało się przewidzieć, że dana kobieta może urodzić nawet do 2 miesięcy przed wyznaczonym terminem porodu.

Mira Moufarrej, jedna z autorek badania, zdradziła w rozmowie z BBC, że jest bardzo podekscytowana potencjałem, jaki mają nowe testy i ma nadzieję, że wykorzystywanie krwi matki do przewidywania ryzyka przedwczesnego porodu będzie zwiększało szansę na to, by jeszcze skuteczniej pomagać zarówno ciężarnym, jak i wcześniakom.


Z kolei prof. Basky Thilaganathan, członek Królewskiego Stowarzyszenia Położników i Ginekologów (RCOG), podkreśla, że powikłania związane z przedwczesnymi narodzinami są główną przyczyną śmiertelności wśród niemowląt i dotykają około 7-8 proc. wszystkich urodzeń (w Wielkiej Brytanii). Jego zdaniem nowy test krwi pozwalający ocenić ryzyko urodzenia wcześniaków ma spory potencjał, jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić ich skuteczność – jeszcze zanim będzie można rozważyć wykorzystanie ich w warunkach klinicznych.

Nowy sposób na ocenę ryzyka urodzenia wcześniaka brzmi obiecująco.
Źródło: Science
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE