Wrażliwe jelita? Codziennie jedz ten owoc, a pozbędziesz się dolegliwości raz na zawsze

Jedno mango dziennie pozwoli ci pozbyć się dolegliwości jelitowych.
Jedno mango dziennie pozwoli ci pozbyć się dolegliwości jelitowych. Prawo autorskie: citalliance / 123RF Zdjęcie Seryjne
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy często miewają problemy z trawieniem. Ostatnie badania naukowe udowodniły, że na tego typu dolegliwości jest znacznie skuteczniejszy i smaczniejszy sposób niż suplementy z błonnikiem. Wystarczy raz dziennie jeść pewien egzotyczny owoc.

W badaniu, które trwało cztery tygodnie wzięło udział 36 mężczyzn i kobiet cierpiących na przewlekłe zaparcia i bóle z tym związane. Grupę podzielono na dwie części – pierwszej dziennie dawano do zjedzenia 300 gramów mango, czyli jeden średni owoc. Drugiej zaś suplement diety bogaty w błonnik w ilości, która mogłaby zastąpić owoc. Poza tym ich dieta była utrzymywana na stałym poziomie pod względem kalorii, węglowodanów, błonnika, białka i tłuszczu.

Okazało się, że mango o wiele lepiej radzi sobie z łagodzeniem dolegliwości jelitowych niż błonnik w proszku. Owoc ten zawiera również polifenole, które w zestawieniu z błonnikiem stanowią wyjątkowo skuteczne połączenie w walce z zaparciami i stanami zapalnymi jelit. Po miesięcznej mango-kuracji znacząco poprawiła się również kondycja flory jelitowej uczestników badania. Ta z kolei odpowiada za naszą odporność, a także samopoczucie. Bakterie jelitowe walczą bowiem nie tylko o nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.

Współautorka badań, profesor Susanne Mertens-Talcott z Texas A&M University stwierdziła, że przewaga owocu nad suplementem jest nieoceniona. Bo choć błonnik w proszku mimo wszystko nieźle radzi sobie z zaparciami i łagodzi przykre objawy, to nie daje tak dużego wzmocnienia organizmu. Wyniki pracy naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie "Molecular Nutrition & Food Research".
Źródło: dailymail.co.uk
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE