Z komarami da się walczyć bez chemii. Oto naturalne sposoby na bzyczenie i swędzenie

Z komarami można walczyć naturalnie - ze skutkami ich ugryzień też
Z komarami można walczyć naturalnie - ze skutkami ich ugryzień też Fot. 123rf.com / Mohd Hairul Fiza Musa
Panuje przekonanie, że misja powstrzymanie inwazji komarów ma mniej więcej takie same szanse powodzenia, jak odpędzanie ulewy za pomocą tańca. W przeciwieństwie jednak do deszczowego lata, przed którym możemy najwyżej schować się pod rozłożystym ogrodowym parasolem, w stosunku do komarów można działać bardziej aktywnie, a co najważniejsze, wcale nie trzeba sięgać po “broń chemiczną”

Sposobów na odstraszanie komarów jest mnóstwo, podobnie jak metod radzenia sobie z uporczywym swędzeniem po ugryzieniu insektów. Wiele z nich ma jednak zasadniczą wadę: bazują na substancjach chemicznych. Można więc popsikać się środkiem z osławionym DEET w składzie i spodziewać się dość dobrych efektów. Trochę niepokoi jednak fakt, że producenci zalecają dokładną kąpiel, zaraz po tym, jak zejdziemy komarom z oczu - DEET jest dość silna substancją chemiczną, więc może wywołać reakcje alergiczne.

Podobnie mogą zadziałać maści, żele czy kremy na ugryzienia: wiele z nich przynosi pożądaną ulgę, ale nie można też wykluczyć, że któryś ze składników preparatu spowoduje pojawienie się uczuleniowej wysypki.

“Chemię” zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku można zastąpić metodami naturalnymi.

Zaproś do ogrodu jerzyki

Metoda dla cierpliwych, ale z gigantyczną stopą zwrotu. Jeden malutki jerzyk zjada dziennie 20 tys. komarów, więc jeśli uda wam skłonić go, aby osiedlił się gdzieś w waszym ogrodzie, macie ochronę nawet na wypadek najgorszej komarowej inwazji.

Jest jednak jedno “ale”, Jerzyka nie będzie łatwo do ogrodu zwabić, bo jest to gatunek, który niechętnie się przeprowadza. Jeśli jednak postawicie w ogrodzie odpowiednią budkę (w marketach budowlanych można znaleźć domki dokładnie dostosowane do jerzykowych standardów) istnieje szansa, że ptaszek zdecyduje się zmienić lokum. Podjęcie tej decyzji może mu jednak zająć nawet kilka lat.

Posadź bazylię i kocimiętkę

Zanim jerzyk podejmie decyzję, czy wasza budka spełnia jego standardy, możecie zająć się samym ogrodem. Istnieje wiele gatunków roślin, które skutecznie działają komarom na nerwy, a nam - wręcz przeciwnie.


Komary nie znoszą na przykład zapachu pelargonii, więc ustawiając doniczki na balkonie warto skupić się właśnie na tych popularnych kwiatach. Komponując ogródek ziołowy warto natomiast zostawić dużo miejsca bazylii. Komary nie będą pojawiać się też ani w pobliżu grządki z pomidorami, ani rabatki z kocimiętką.

Skrop się olejkiem eterycznym

Olejki eteryczne to dobre rozwiązanie podczas wyjścia w plener. Lista zapachów działających na komary odstraszająco jest dość długa. Na szczęście większość z nich należy do grupy, które ludzkie nosy uznają za bardzo przyjemne. Repelentami są na przykład popularne w perfumiarstwie olejki lawendowy, goździkowy, cedrowy, paczuli czy z trawy cytrynowej. Warto też poszukać olejków mniej standardowych: z eukaliptusa, mięty pieprzowej, bazylii, tymianku czy kopru włoskiego.

A kiedy już swędzi...Pomimo sporych wysiłków, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć spotkania z komarami, prędzej czy później na naszym ciele pojawi się kilka swędzących bąbli. Jeśli niespecjalnie uśmiecha nam się perspektywa powstrzymywanie odruchu drapania siłą woli, ale jednocześnie z jakichś względów nie chcemy stosować maści czy żelu na ukąszenia, warto wypróbować terapię skoncentrowanym ciepłem.
Ciepło łagodzi skutki ukąszenia nie tylko komarów. Za pomocą urządzeń takich jak Bite Away poradzimy sobie z nieprzyjemnymi skutkami ugryzień os czy użądleń pszczół. Jak tłumaczy producent: “uważa się, że ciepło reguluje uwalnianie histaminy i innych enzymów komórkowych, zmniejsza reakcje zapalne i dezaktywuje toksyny owadów”.

Bite Away jest urządzeniem niewielkim i poręcznym. W środku ma grzałkę, która po naciśnięciu przycisku nagrzewa się dokładnie do temperatury 51 stopni. Wystarczy przyłożyć główkę urządzenia do bąbla i poczekać około 6 sekund. Kupić możemy go tutaj.

Im wcześniej zaaplikujemy sobie taką terapię, tym większe szanse, że negatywne skutki ugryzienia ustąpią. Jak pokazały wyniki badań, najlepsze rezultaty otrzymamy przykładając Bite Away do skóry do dwóch minut od ugryzienia. Znaczącą ulgę przynosi jednak również późniejsza aplikacja.

Największą zaletą Bite Away jest fakt, że podstawa jego działania jest czysto fizyczna, co niweluje problem występowania reakcji alergicznej oraz zawiera 2 baterie z możliwością wymiany. Nie należy mieć również obaw, że grzałka nas oparzy - parametry urządzenia są z góry ściśle określone. Produkt można stosować u dzieci i kobiet w ciąży ponieważ nie zawiera chemii. Bite Away jest na tyle poręczny, że nie zaszkodzi mieć go na wyposażeniu letniej torebki - na wypadek gdyby olejek bazyliowy nie zadziałał.

Artykuł powstał we współpracy z firmą SunFarm.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE