Znaleziono ratunek przed rakiem? "Ten test to potencjalny święty Graal w badaniach nad rakiem"

Co może ratować przed rakiem? Naukowcy znaleźli sposób.
Co może ratować przed rakiem? Naukowcy znaleźli sposób. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Obecnie zbyt wiele nowotworów rozpoznawanych jest zbyt późno, by móc podjąć skuteczne leczenie. Szanse na przeżycie z zaawansowaną postacią choroby są wtedy niewielkie. Podczas największej konferencji onkologów w Stanach Zjednoczonych (trwającej od 1 do 5 czerwca 2018 roku) w Chicago naukowcy z Cleveland Clinic w Ohio nie kryli, że opracowana przez nich metoda rozpoznawania nowotworów może okazać się prawdziwym przełomem w onkologii.

Na ratunek płynna biopsja?
Co może ratować życie ludzkie przed rakiem? Przede wszystkim wczesna diagnoza. Płynna biopsja (prosty test krwi) to najnowsza propozycja lekarzy, która wydaje się bardzo sensowa. Prosty test krwi wykazuje podobieństwo do testów genetycznych, na podstawie których określa się ryzyko nowotworowe. Dokładność badania pozwala wykryć w krwiobiegu "nawet najmniejsze fragmenty DNA komórek rakowych".
Aby wykonać badanie, pobiera się próbkę krwi pacjenta. Najpierw analizowany jest skład DNA badanego materiału, następnie rozpoznaje się potencjalnie niebezpieczne mutacje genetyczne. Na końcu bada się DNA w taki sposób, by sprawdzić, czy poszczególne fragmenty posiadają ślady świadczące o obecności zmian wywołanych przez nowotwór.

Sprawdzone na dużej grupie
Naukowcy pochwalili się, że opracowana przez nich metoda została przebadana na grupie liczącej 1,6 tys. ochotników. Wyniki badań wskazują, że tzw. płynna biopsja pozwala wykrywać około 10 rodzajów nowotworów, z dużą skutecznością. Naukowcy wymieniają:
– raka jajnika (z 90-proc. skutecznością),
– nowotwór trzustki (z 80-proc. skutecznością),
– raka przełyku (z około 77-proc. skutecznością),
– raka żołądka (z około 77-proc. skutecznością),
– raka macicy (z około 77-proc. skutecznością),
– raka jelita grubego (z ok. 73-proc. skutecznością),
– raka płuc (z ok. 59-proc. skutecznością),
– nowotwory szyi i głowy (z ok. 56-proc. skutecznością).

Brzmi obiecująco
– Ten test to potencjalny święty Graal w badaniach nad rakiem. Mamy nadzieję, że pozwoli ocalić życie wielu ludzi na całym świecie – ogłosił podczas największej na świecie konferencji onkologicznej dr Eric Klein, główny autor badań przeprowadzonych przez Taussing Cancer Institute w Cleveland Clinic w Ohio, urolog z Cleveland Clinic i przewodniczący Instytutu Urologii i Nerek Glickm.


Płynna biopsja opracowana przez zespół, którym kierował, ma dawać szansę na to, by rozpoznawać nowotwory na dużo wcześniejszym etapie, niż jest to możliwe obecnie. Wczesna diagnoza pozwala znacząco ograniczyć ryzyko rozwoju choroby i zmniejsza ryzyko zgonu z tego powodu.

Ile czasu trzeba, aby metoda była stosowana?
Specjaliści nie wykluczają, że płynna biopsja może zacząć być powszechnie dostępna w diagnostyce nowotworowej już za około 5-10 lat. Paneliści konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (American Society of Clinical Oncologists) nie kryli, że mają nadzieję, że ten sposób wczesnego rozpoznawania nowotworów wkrótce stanie się podstawowym badaniem, które powinni przechodzić wszyscy dorośli na całym świecie (a zwłaszcza osoby powyżej 40. roku życia).
Źródło: zdrowie.radiozet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE