Lokalne 500+ bez kryterium dochodowego? PiS chce wprowadzić nowy program

Program Bobas+ miałby objąć dzieci od roku do 3 lat
Program Bobas+ miałby objąć dzieci od roku do 3 lat fot. highwaystarz / 123RF
To jest rażąco niesprawiedliwa sytuacja – tak o bonach żłobkowych przyznawanych niektórym dzieciom z Poznania mówi Przemysław Alexandrowicz, radny z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Politycy PiS zamiast bonów zaproponowali nowy program, który miałby nazywać się Bobas Plus.

Poznańscy radni PiS stworzyli kolejne lokalne 500+. Tym razem – w ramach programu Bobas+ – po 500 zł miesięcznie mieliby otrzymać rodzice dzieci w wieku od roku do trzech lat. Pieniądze miałyby być przeznaczone na opiekę nad dzieckiem – niezależnie od tego, czy pozostanie w domu z rodzicem, babcią, nianią, czy też zostanie posłane do prywatnego żłobka.

Rodzice chcący otrzymać wsparcie z programu Bobas+, będą musieli być zameldowani w Poznaniu i tutaj płacić podatki. Bon opiekuńczo-wychowawczy – jak o wsparciu mówią radni – przysługiwałby tylko dzieciom, które nie uczęszczają do miejskich żłobków.

Uchwała dotycząca programu Bobas+ ma mieć charakter obywatelski. Oznacza to, że radni muszą zebrać pod nią co najmniej 5 tysięcy podpisów. Mają na to trzy miesiące.

Koszt – nawet 60 mln zł
Przemysław Alexandrowicz, radny PiS przypomina, że obecnie miasto dofinansowuje około 20 proc. maluchów do lat trzech, objętych instytucjonalną opieką żłobkową. – To jest rażąco niesprawiedliwa sytuacja. My nie zwalczamy żłobków. Nie wszyscy rodzice chcą i mogą posłać dziecko do żłobka. To musi być wybór rodziców, jaką chcą opiekę dla swojego dziecka, a nie ekonomiczny przymus – podkreśla.

Alexandrowicz wskazuje, że obecnie utrzymanie miejskich żłobków kosztuje ponad 25 mln zł. 17-18 mln zł miasto przeznacza na dofinansowanie miejsc w żłobkach niepublicznych.

– Łącznie to około 40 milionów złotych. Gdybyśmy przyjęli program Bobas+, to kosztowałby on budżet Poznania 50-60 milionów złotych – twierdzi radny i podkreśla, że miasto na to stać. – To jest kwestia decyzji politycznej. Takiej woli nie ma.
Źródło: Głos Wielkopolski
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE