Minister zdrowia zapowiada zmiany. Zakaz aborcji im nie wystarcza?

Minister zapowiada zmiany w opiece prenatalnej.
Minister zapowiada zmiany w opiece prenatalnej. Prawo autorskie: rafaelbenari / 123RF Zdjęcie Seryjne
Czyżby czekały nas kolejne zmiany? Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że resort zdrowia pracuje nad zmianami w opiece prenatalnej. W wywiadzie dla "Naszego Dziennika" Szumowski przyznał, że opieka prenatalna wymaga "koordynacji" i zmiany podejścia do ciężarnych w placówkach, w których wykonuje się badania prenatalne – informuje Rynek Zdrowia.


Minister podkreśla, że zależy mu, aby rodzice, którzy dowiadują się o wadzie płodu, otrzymali wsparcie i kompleksową opiekę nie tylko w aspekcie medycznym, ale również psychologicznym. Zwraca również uwagę na problem kobiet, które dowiadują się, że urodzą chore dziecko i zostają nakłaniane do aborcji, choć wyniki badań mogłyby się okazać błędne.

– Widziałem wyniki badań, które mówiły, że dziecko ma wadę, a potem okazywało się, że jej nie ma. Często trzeba zrobić kolejne badania. Ważne jest, żeby kobiety miały tego świadomość. Sam znam przypadki zdiagnozowania ciężkiej choroby, kiedy namawiano na zakończenie ciąży, a potem rodziło się zdrowe dziecko – mówi minister Szumowski. – Medycyna ma pewne ograniczenia, diagnoza nie zawsze się potwierdza. Dlatego właściwa informacja i opieka nad matką, która usłyszy diagnozę, jest kluczowa – dodaje.

Rozwiązania proponowane przez ministerstwo mają zapewniać kobietom "szeroką opiekę i wsparcie oraz gotowy plan działania".

Opieka prenatalna obejmuje opiekę medyczną kobiety przed zajściem w ciążę i w ciąży. Wygląda jednak na to, że minister Szumowski skupia się na jednym aspekcie opieki prenatalnej – możliwości usunięcia ciąży w sytuacji wykrycia u płodu choroby genetycznej.


Owszem, zdarzają się sytuacje, w których kobieta dowiaduje się, że jej dziecko urodzi się chore, a rodzi się zdrowe. Są też sytuacje, w których jest odwrotnie. Chociaż o tym rzadko się mówi, są kobiety, które przyznają, że lekarze zataili przed nimi informację o wadzie płodu, żeby przypadkiem nie zdecydowały się na aborcję. Nie ulega wątpliwości, że zmiany są potrzebne, warto jednak pomyśleć o czymś więcej niż zmniejszaniu liczby usuwanych ciąż. W końcu opieka prenatalna to kompleksowa opieka nad kobietą w czasie ciąży.

Na razie nie wiadomo, kiedy projekt zmian będzie gotowy. Minister obiecuje, że gdy się pojawi, zostanie "szeroko skonsultowany".
Źródło: Rynek Zdrowia
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE