To będzie rewolucja. WHO chce wycofać wszystko, co zawiera ten jeden składnik

WHO chce, by z półek sklepowych zniknęły tłuszcze trans.
WHO chce, by z półek sklepowych zniknęły tłuszcze trans. Prawo autorskie: radub85 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Zapychają tętnice, zwiększają ryzyko zachorowania na raka, podnoszą zły cholesterol i sprzyjają otyłości. Z tego powodu, decyzją Światowej Organizacji Zdrowia, mają zniknąć z rynku produktów spożywczych. O jaki składnik chodzi?

Eksperci WHO wypowiedzieli wojnę najbardziej niebezpiecznym tłuszczom, zwanym tłuszczami trans. O ile w mediach można się natknąć na wiele cennych wskazówek dotyczących tego, który olej jest najzdrowszy, czy jak wybrać dobrą oliwę, o tyle wciąż zapominamy, że tłuszcze są w wielu gotowych produktach. Na ten problem zwróciła uwagę Światowa Organizacja Zdrowia. Tłuszcze trans znajdziemy w składzie słodyczy, pizzy, kebabu, frytek, popcornu, słonych przekąsek czy margaryny. Ich popularność wynika z faktu, że dzięki nim produkty dłużej zachowują świeżość.

Miażdżyca, wylew, zawał i otyłość to nie wszystko. Tłuszcze trans zwiększają ryzyko niepłodności, a nawet depresji. – Gdy odstawimy zawierające produkty tłuszcze trans przyjmujemy mniej sodu i dodatkowego cukru, a tym samym zmniejszamy ryzyko chorób krążenia, cukrzycy i choroby Alzheimera – komentuje Lynn James, dietetyk z Pennsylvania State University Extension. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia opracowała plan naprawczy, który ma zostać wdrożony do 2023 roku i poskutkować wyeliminowaniem wszystkich produktów, które w składzie najgorszy tłuszcz świata.

Plan nazywa się "Replace" (z angielskiego "zastąpić") i składa się z sześciu punktów skierowanych do władz wszystkich krajów. WHO zaleca w nich m.in. zastąpienie tłuszczów trans zdrowszymi olejami, wprowadzenie regulacji prawnych, których celem będzie wykluczenie produkowanych przemysłowo tłuszczów trans oraz monitorowanie ich zawartości w produktach i egzekwowanie konsekwencji wobec tych, którzy zignorują wymienione regulacje.


Na prawne ograniczanie produkcji i używania tłuszczy trans zdecydowały się już Stany Zjednoczone, Dania, Wielka Brytania oraz Kanada. Podobne zamiary ma Komisja Europejska.

Czytaj także: Czego nie jeść i czego twój organizm ci nie wybaczy po 30-tce

Źródło: CNN, zdrowie.wprost.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE