Udogodnienia dla rodziców. Dlaczego nie należy obawiać się długich lotów z dzieckiem?

Podczas lotów samolotem dzieci mogą liczyć na specjalne traktowanie
Podczas lotów samolotem dzieci mogą liczyć na specjalne traktowanie 123rf.com
Bywa, że dorośli stresują się podróżą samolotem. A gdy za granicę wybierają się wraz z dzieckiem, stres jest podwójny, bo w głowie pojawia się mnóstwo pytań o jedzenie, opiekę czy dostęp do dziecięcych akcesoriów, zwłaszcza gdy małego pasażera czeka pierwszy lot w życiu. Choć obawy są w pełni zrozumiałe, zazwyczaj nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości, ponieważ każde szanujące się linie lotnicze oferują szereg udogodnień dla rodziców i ich pociech.

Podczas lotów w wielu sytuacjach mali pasażerowie mogą liczyć na specjalne traktowanie. Wiadomo, że nuda potrafi doprowadzić dzieciaki do buntu i rozpaczy, dlatego przewoźnicy dbają o zapewnienie dobrego poziomu tzw. rozrywki pokładowej. W zaprojektowanych przez nich systemach udostępniane są filmy i programy, muzyka oraz gry, które pozwalają dzieciom w trakcie podróży zabić przysłowiowy czas. Indywidualne ekrany telewizyjne umożliwiają oglądanie dziecięcych kanałów, a kolorowe słuchawki odbiór audio bez przeszkadzania innym pasażerom.

Aby zachęcić młodych turystów, a w pewnym sensie ich rodziców, do podniebnych podróży, linie lotnicze tworzą specjalne programy lojalnościowe skierowane do najmłodszych. Za poszczególne loty przyznawane są punkty, które mogą zostać później wymienione na nagrody. Przykładowo, jeśli lecimy liniami obsługującymi połączenia do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dzieci mogą wygrać bezpłatne wejściówki do tamtejszych popularnych parków rozrywki. Powoli tradycją staje się też wręczanie dzieciom pakietów podróżniczych, zawierających np. książeczki poznawcze.
Na dzieci czekają też nierzadko rozbudzające wyobraźnie maskotki czy inne upominki. Jeśli akurat podróżujemy z niemowlakiem, w pokładowych toaletach znajdziemy przewijaki. Co więcej, dosyć często możemy także liczyć na turystyczne wyprawki, w których nie brakuje takich akcesoriów jak pieluszki, śliniaki czy chusteczki higieniczne. Na pokładzie nie powinno też być problemów z użyciem przez rodzica fotelika samochodowego.

Kolejnym wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rodzin jest menu złożone z dań odpowiadających na potrzeby żywieniowe dzieci, w tym na ich specjalne wymagania dietetyczne związane np. z nietolerancją glutenu czy uczuleniem na różne składniki. Podawane na kolorowych tacach posiłki serwowane są na ogół wraz ze smakołykami czy kolekcjonerskimi zabawkami. W przypadku niemowląt gotowe posiłki też mieszczą się w ofercie, rodzice mogą jednak zabrać na pokład własny posiłek (np. mleko w butelce) i poprosić personel o pomoc w jego podgrzaniu.


Udogodnienia dla najmłodszych czekają też na lotnisku, zarówno przed wylotem, jak i po dotarciu do kraju docelowego. Specjalne stanowiska odpraw dla rodzin z małymi dziećmi pozwalają ominąć kolejki (przykładem świeci tu chociażby Międzynarodowe Lotnisko w Dubaju). Za dobry zwyczaj uchodzi wpuszczanie na pokład rodzin z maluchami jako pierwszych, aby mogły spokojnie zająć miejsce. Normą staje się wyższy limit bagażu, a w zależności od standardu także miejsce na składaną spacerówkę, nosidełko lub fotelik.
Renomowane porty lotnicze dają też pasażerom dostęp do bezpłatnych wózków dla dzieci, ułatwiających poruszanie się po lotnisku. Poczekalnie zaś wyposażone są w pokoje matki i dziecka, gdzie można przewinąć i nakarmić pociechę, natomiast dzieci mają do dyspozycji kąciki gier wideo. W miejscowych sklepach na wyciągnięcie ręki są natomiast dziecięce produkty.

Osobną kwestią jest jeszcze opieka nad niepełnoletnimi pasażerami podróżującymi bez rodziców. W tej sytuacji personel towarzyszy i pomaga dziecku od odprawy, przez przesiadki, aż po spotkanie z opiekunami na lotnisku docelowym. Na takich pasażerów na lotniskach czekają specjalne poczekalnie z telewizorem, grami i przekąskami oraz oddzielnymi toaletami. Podróżujący samodzielnie niepełnoletni mają też pierwszeństwo wejścia na pokład. Jak widać, nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Artykuł powstał we współpracy z Dubai Tourism

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE