Tak mocnych haseł jeszcze nie było. Napisy na dziecięcych nagrobkach przemówią do rozsądku?

Kampania ma zwrócić uwagę na problem fake newsów dotyczących zdrowia
Kampania ma zwrócić uwagę na problem fake newsów dotyczących zdrowia Prawo autorskie: dmitrimaruta / 123RF Zdjęcie Seryjne
Bzdura wpędzi nas do grobu – to hasło kampanii, której celem jest walka z ludowymi przesądami, niepotwierdzonymi medycznie przekonaniami i fałszywymi informacjami na temat zdrowia. Krajowa Izba Lekarska we Włoszech przestrzega w ten sposób przed fake newsami w internecie i apeluje, by zwracać się do lekarzy.

W ramach kampanii społecznej przygotowano billboardy oraz ogłoszenia prasowe. Izba Lekarska podkreśla, że postawiła na szokujący przekaz. Ich apelom – "Nie ufajcie bzdurom w sieci. Pytajcie zawsze lekarza" – towarzyszą obrazy nagrobków i umieszczonych na nich napisów.

Na jednym z nagrobków, o który oparto pluszowego misia, widnieje epitafium: "Nie zaszczepili mnie ze strachu przed autyzmem". Są też inne napisy nagrobne: "Leczyłem raka sodą oczyszczaną", "Kupiłem w sieci 'cudowne' lekarstwo", "Przeczytałem, że dieta z 6 jajkami dziennie, odchudza".
Do kontrowersyjnej kampanii przyłączyło się jak dotąd 30 lokalnych izb lekarskich. Celem akcji – jak wyjaśnili pomysłodawcy – jest zwrócenie uwagi na pojawiające się w internecie fałszywe informacje na temat zdrowia, diet, szczepień i różnych kuracji "paramedycznych". Lekarze przez kampanię chcą przyczynić się do zwalczania tego szkodliwego zjawiska.

– To cmentarz zdrowia. Kampania, która w zwięzły i skuteczny – można powiedzieć, w lapidarny sposób – ostrzega przed niebezpieczeństwami oszukańczych kuracji, reklamowanych w kuszący sposób – mówi jeden z inicjatorów akcji bilboardowej, Cosimo Nume.

Prezes związku krajowych izb lekarskich we Włoszech, Filipp Anelli wyjaśnia, że tak szokującą formę wybrano po to, aby obywatele przestali lekceważyć zagrożenia i nie sięgali do niewiarygodnych źródeł po informacje o zdrowiu.

Google zamiast lekarza
Niejednokrotnie pisałyśmy o rodzicach, którzy zamiast udać się z chorym i cierpiącym dzieckiem do lekarza, informacji i porad szukali najpierw w internecie. Niestety na facebookowych forach często można trafić na tzw. trolli, którzy za nic mają zdrowie i dobro dziecka, a chcą jedynie zażartować sobie z przestraszonego i zdezorientowanego rodzica.


Niedawno pisałyśmy też o raporcie "Need for Health", z którego jasno wynika, że aż 39 proc. rodziców próbuje "diagnozować" choroby swoich dzieci przez internet. Z czego aż 10 proc., po zasięgnięciu "opinii" na internetowym forum, nie korzysta już z porady eksperta.

Lekarze alarmują i przestrzegają – z chorym dzieckiem należy zgłosić się do przychodni, a nie szukać pomocy w sieci. Cudowne terapie i domowe sposoby mogą bowiem przynieść więcej szkody, niż pożytku.
Źródło: Deon
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE