To pytanie zaskoczyło gimnazjalistów. Sprawia trudność nawet dorosłym

Egzamin gimnazjalny trwa trzy dni
Egzamin gimnazjalny trwa trzy dni 123 RF/Zdjęcie Seryjne
Zakończył się pierwszy dzień egzaminów gimnazjalnych. Uczniowie najpierw podeszli do testu z części humanistycznej i zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Egzamin pisało prawie 350 tys. uczniów III klas gimnazjów w całym kraju.

Budowa katedr, wojna secesyjna, filozofia Jeana-Jacques'a Rousseau, Władysław Łokietek i Bolesław Krzywousty – to tylko część tematów, jakie pojawiły się na egzaminie gimnazjalnym 2018 z historii i wiedzy o społeczeństwie. Po zakończonym sprawdzianie, gimnazjaliści zgodnie przyznali, że najtrudniejsze było pytanie dotyczące zasad koncepcji umowy społecznej Jeana-Jacques’a Rousseau.
Zadania z wiedzy o społeczeństwie dotyczyły m.in. chęci wybudowania przez samorząd gminny drogi lokalnej oraz analizy podatków. Gimnazjaliści musieli wykazać się wiedzą o VAT, CIT czy akcyzie.

Na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie najpierw zmierzyli się z zadaniami z historii i WOS-u. Na rozwiązanie 25 zadań mieli 60 minut (dyslektycy – 80 minut). 20 pytań poświęconych było historii, a pozostałe 5 wiedzy o społeczeństwie. Wszystkie zadania były zamknięte – czyli uczeń musiał wybrać prawidłową odpowiedź spośród zaproponowanych rozwiązań.

Po części pierwszej, po krótkiej przerwie, uczniowie przystąpili do rozwiązywania bloku zadań z języka polskiego. Ta część egzaminu trwała 90 minut (dla dyslektyków – 135 minut).

Egzamin składał się z dwóch części – czytania ze zrozumieniem i pracy pisemnej. W części pierwszej pojawiły się cztery teksty: "O godności" Barbary Skargi; fragment książki "Tygrys i Róża" Małgorzaty Musierowicz; wiersz "Wyspa" Jonasza Kofty i tekst Jana Burzyńskiego – "Rowerować, teatrować czy kawkować". Do każdego z tekstów przypisano kilka pytań – zamkniętych (w formie testu wyboru) i otwartych (gdzie uczeń musi napisać odpowiedź samodzielnie).


W drugiej części egzaminu z języka polskiego, uczniowie mieli za zadanie napisać charakterystykę "bohatera literackiego, który kierował się najważniejszą dla siebie wartością, dokonując życiowego wyboru".

Kompletne arkusze z egzaminu gimnazjalnego 2018:
Część 1. Historia i wiedza o społeczeństwie.
Część 2. Język polski.

Egzamin gimnazjalny 2018
Egzamin gimnazjalny to pierwszy oficjalny sprawdzian wiedzy uczniów. Mimo że nie ma żadnych wymagań, co do minimalnej ilości punktów egzaminu, to od jego wyniku zależy, do którego liceum dostanie się gimnazjalista. Do przejścia są 3 etapy, egzamin gimnazjalny 2018 składa się z:
– części humanistycznej, tzn. z historii, WOS-u i języka polskiego (18 kwietnia)
– części matematyczno-przyrodniczej (19 kwietnia)
– języka nowożytnego (20 kwietnia).

Egzamin gimnazjalny każdego dnia jest podzielony na dwie sesje – pierwsza zaczyna się o godz. 9:00, a druga o godz. 11:00.

19 kwietnia – uczniowie będą mieli 60 minut na egzamin z przedmiotów przyrodniczych i 90 minut na część matematyczną.

20 kwietnia – uczniowie będą mieli godzinę na napisanie egzaminu z języka nowożytnego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE