"300 zł wyprawki zamiast darmowych podręczników". Ministerstwo tłumaczy

Program "Dobry Start" rusza już w tym roku
Program "Dobry Start" rusza już w tym roku Prawo autorskie: dolgachov / 123RF Zdjęcie Seryjne
Po sukcesie programu 500+ rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił pójść o krok dalej i zaproponował "Dobry Start". W ramach nowego programu każdy uczeń ma otrzymać 300 zł na wyprawkę. Pojawiły się jednak głosy, że jest to swoiste "zadośćuczynienie" za likwidację darmowych podręczników.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie nowego programu podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. Wyprawka w wysokości 300 zł na każde dziecko będzie przysługiwać każdemu uczniowi do 18. roku życia, a pieniądze wypłacane będą w sierpniu każdego roku – poinformował.

Zapowiedź premiera skomentował w poniedziałkowym programie "Gość Radia ZET" prof. Witold Orłowski, ekonomista i członek Narodowej Rady Rozwoju. Orłowski, pytany przez Konrada Piaseckiego o wymiar ekonomiczny rządowych propozycji.

– Jeśli chodzi o wyprawkę dla dzieci, to nie są wielkie koszty, ale ja wolałbym, aby to było dane w formie darmowych podręczników, tak jak kiedyś to było, a nie w formie gotówki. Oczywiście jest kłamstwem twierdzenie, że lepszym sposobem jest danie pieniędzy ludziom do ręki, bo ludzie lepiej wiedzą, co dzieciom będzie potrzebne. Oczywiście wiadomo, że w takiej sytuacji część tych pieniędzy może w ogóle nie być wykorzystana na potrzeby dzieci. Ale rozumiem, że z powodów politycznych lepiej dać ludziom 300 zł w gotówce, niż przypadkiem jakieś darmowe podręczniki, bo kogo obchodzi to, czy podręcznik jest darmowy – mówił prof. Orłowski na antenie radia ZET.

Zasugerował tym samym, że znikną darmowe podręczniki dla szkół. O plany takich zmian zapytaliśmy Ministerstwo Edukacji Narodowej.

– Uczniowie na dotychczasowych zasadach będą otrzymywali podręczniki i ćwiczenia bezpłatnie. Są one finansowane z budżetu państwa. W 2018 r. z budżetu przeznaczyliśmy na ten cel 502 mln zł, w 2019 roku będzie to kwota 404 mln zł – poinformowała Anna Ostrowska, rzecznik prasowa MEN.


– Od sierpnia br. ruszy program wsparcia "Dobry Start" dla uczniów, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat. Co roku, w sierpniu na każde uczące się dziecko rodzice otrzymają 300 zł na wyprawkę dla ucznia. Program będzie powszechny. To rodzice zdecydują, na co wydać te pieniądze. Jednym słowem – darmowe podręczniki plus 300 zł na każde dziecko w szkole – podsumowuje Ostrowska.
Źródło: Radio ZET
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE