Wyniki kontroli ubrań dla dzieci mogą zaniepokoić rodziców. "To zagrożenie dla życia"

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay/PublicDomainPictures
Po kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową wykryto nieprawidłowości w przypadku ponad 38 proc. odzieży. Powodem były głównie za długie sznurki, które mogły zagrażać życiu lub zdrowiu dzieci.

Kontrola w przedsiębiorstwach
Inspekcja Handlowa na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdziła w IV kwartale 2017 r. czy ubrania dla dzieci są bezpieczne. Szczególną uwagę zwrócono na sznurki, które mogą stwarzać zagrożenie. Małe dziecko może się nimi udusić, gdy znajdują się przy szyi, a zbyt długie spowodować upadek. Zwrócono również uwagę na ozdoby, które niejednokrotnie łatwo oderwać.

Inspektorzy sprawdzili 71 przedsiębiorstw, w tym 60 sklepów, z całej Polski. Wytypowano je losowo lub na podstawie wcześniejszych skarg. W wyniku kontroli zakwestionowano 38,18 proc. produktów. Na 330 partii w 79 wskazano niebezpieczne i niezgodne z przepisami sznurki.

Przykłady nieprawidłowości
Na stronie UOKiK wskazane są takie przykłady nieprawidłowości:

- tunika dla dziewczynek do 7 lat miała sznurki dekoracyjne na wysokości kaptura. W ubraniach dla małych dzieci są one zakazane w okolicy szyi, głowy, karku ze względu na ryzyko uduszenia;

- bluza dla dziewczynek do 7 lat miała w talii 25-centymetrowy sznurek, zakończony supłami, który zwisał poniżej ubrania. Tymczasem dozwolone jest w tym miejscu tylko 14 cm, a końce nie mogą mieć ozdób i muszą być zabezpieczone przed strzępieniem;

- bluza dla starszych dzieci (7-14 lat) miała sznur dekoracyjny o długości 16 cm (dozwolone 7,5 cm) oraz 38-centymetrowe sznurki ściągające, które wbrew przepisom wisiały poniżej ubrania.
Sznurkowe przepisy
Rodzaj i miejsce sznurka na ubraniu jest określony przez przepisy, które mają minimalizować ryzyko uduszenia czy zadławienia:


- ubrania dla dzieci do 7 lat nie mogą mieć sznurków ściągających w okolicach głowy, szyi i górnej powierzchni klatki piersiowej. Przy kapturze i na karku zakazane są też sznurki dekoracyjne.

- w odzieży dla dzieci w wieku 7-14 lat sznurki ściągające w okolicy głowy, szyi i górnej powierzchni klatki piersiowej nie powinny mieć swobodnych końców. Nie mogą być wykonane z elastycznego materiału, bo po naciągnięciu i puszczeniu mogłyby uderzyć dziecko w twarz.

- sznurki nie mogą zwisać poniżej dolnej krawędzi ubrania.

- wolne końce sznurków nie powinny mieć supłów ani trójwymiarowych ozdób. Muszą być zabezpieczone przed strzępieniem, np. poprzez zgrzanie termiczne.

Pełną treść komunikatu można znaleźć na stronie UOKiK.

Źródło: uokik.gov.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE